• 18. FESTIVAL SLOWIND 2016

    UTRIP SVETLOBE
    Umetniško vodstvo: Ivan Fedele, Italija

    Ljubljana, 22.–29. oktober 2016

    internet

    Cenjena poslušalka, spoštovani poslušalec,
    če ni bilo naključje, da smo za umetniškega vodjo lanskega Festivala Slowind izbrali Vita Žuraja lahko rečemo, da je letošnji izbiri botrovalo tudi nekaj sreče.
    Pred približno dvema letoma smo namreč potrkali na vrata italijanskega skladatelja Ivana Fedeleja in mu predlagali nastop Slowinda na Beneškem bienalu, ki ga programsko vodi. Velikodušno nas je povabil na lansko izdajo festivala in na spored koncerta uvrstil tudi dobro mero slovenske sodobne glasbe, napisane za naš ansambel. Sledili so pogovori o najrazličnejših izzivih na področju sodobne glasbe in kmalu je v nas dozorela želja, da ga povabimo v Ljubljano. Izročili smo mu knjigo Mateje Kralj z naslovom … les, veter, kovina …, ki bralcu dodobra razkrije filozofijo Slowindovega delovanja, kreativnim ljudem pa tudi nakaže, kaj se z nami po sedemnajstih festivalih še da početi. Ivan Fedele je naše povabilo rad sprejel in nas z novim programom festivala povabil v neznano – tja, kamor Slowind vedno znova rad zahaja.
    Letošnji festival bo v prvi vrsti prežet z njegovo glasbo za najrazličnejše sestave. Zato so koncerti glede na zasedbe izvajalcev koncipirani precej klasično. Prvi koncert je v celoti namenjen zasedbi dveh klavirjev, tolkal in elektronike, drugi samo violini z elektroniko, tretji pihalnemu kvintetu, četrti godalnemu kvartetu s pevko, zadnji pa nekoliko bolj v duhu Slowinda – mešanim raznovrstnim zasedbam.
    Tokrat bomo v Ljubljani gostili vrsto odličnih italijanskih izvajalcev sodobne glasbe, med katere sodijo izjemni violinist Francesco D’Orazio, pianistka Maria Grazia Bellochio, zvočna realizatorja elektronske glasbe Alvise Vidolin in Francesco Abbrescia, godalni kvartet Quartetto Prometeo s sopranistko Valentino Coladonato ter ansambel Ex Novo iz Benetk pod dirigentskim vodstvom Pasquala Corrada.
    Ob spoznavanju glasbe Ivana Fedeleja bomo imeli letos priložnost slišati kar nekaj izjemnih in obsežnih del: Anthèmes II za violino in elektroniko Pierra Bouleza, Godalni kvartet št. 2 Györgyja Ligetija in Barvni krog Lojzeta Lebiča.
    Seveda tudi tokrat na prvo izvedbo čakajo nove skladbe, ki jih letos poleg Ivana Fedeleja z dvema (!) novitetama za festival prispevajo še Neville Hall z novo skladbo za solistično oboo ter Nina Šenk in Luka Juhart z novima skladbama za pihalni kvintet. Doživeli bomo torej pet svetovnih praizvedb, v poznih urah pa bomo lahko prisluhnili tudi zvočni projekciji Zgodbe o glasu in piščali avtorjev Bora Turela in Gregorja Pirša.
    Veseli nas, da bomo tudi letos Festival Slowind povezali s koncertno sezono Orkestra Slovenske filharmonije, ki bo na abonmajskih koncertih izvedel Fedelejev Koncert za violino in orkester. Solist bo Francesco D’Orazio, dirigiral pa bo Pierre-André Valade.
    Za glasbeno izobraževanje bodo na mednarodni glasbeni delavnici, ki jo organiziramo skupaj s Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani, poskrbeli predavatelji komponisti Ivan Fedele, Andrea Manzoli, in violinist Francesco D’Orazio.

    Vljudno vabljeni na 18. Festival Slowind 2016!
    Matej Šarc

    fedele2Brez glasbe bi bilo življenje napaka,” – tako je zapisal véliki nemški filozof Friedrich Nietzsche, jaz pa bi dodal: „Brez neskončnega prenavljanja glasbe bi bilo življenje dolgočasno.” Nobena umetnost ni bolj visokoleteča, bolj vihrava, neotipljiva, tenkočutna in bolj sugestivna kot glasba in jaz sem imel veliko srečo, da sem vse življenje preživel sredi tega čudovitega sveta, ki vključuje misel, čustvo, znanost in znanje, obljublja pa večnost ustvarjalnosti za nove in nove generacije, ki prihajajo.
    Slowind 2016 bo postavil na ogled mnoge moje skladbe, nastale v zadnjih dvajsetih letih. To je naravnost čudovita priložnost, da predstavim občinstvu, kako sem v tem času razvijal svoj ustvarjalni in slogovni pristop, kako sem vedno postavljal na prvo mesto družbeno dimenzijo glasbe in kako veliko pozornosti sem namenjal dinamiki zaznave.
    Smo ljudje, ki pišejo glasbo za druge ljudi.” Ta maksima me je spremljala skozi moje raziskovanje umetnosti in poetike in mojo domišljijo ves čas usmerjala k najbolj inovativnim in radikalnim partituram, kar je tudi eno od osnovnih vodil, ki jih skušam prenesti na svoje mlade študente na Akademiji sv. Cecilije v Rimu. Dva od njiju, Andrea Manzoli in Pasquale Corrado, se nam bosta pridružila s svojimi svežimi in obetavnimi skladbami. Njima, tako kot tudi drugim odličnim študentom, ki jih poučujem, zaupam pričevanje ‘novega humanizma’, čigar glasba danes ni samo priča, ampak prav gotovo tudi njegova vodilna sila.
    Priložnost, da se lahko na vsakem koncertu družim s slovenskimi avtorji, je izjemno dragocena, saj jih lahko globlje spoznam in doživim. Zato sem zelo počaščen, da me v moji monografski predstavitvi spremljajo Luka Juhart, Nina Šenk, Lojze Lebič, Neville Hall, Bor Turel ter Gregor Pirš. Prepričan sem, da bo to vir novega povezovanja, sodelovanja in prijateljstva, saj sami ne pridemo daleč. Samo združeni in solidarni lahko, vsak zase, ocenimo svojo osebno identiteto, preko primerjave z identiteto drugega in skozi proces družbene in kulturne rasti.
    Koncertni programi Festivala Slowind 2016 so zelo raznoliki in navdani s čarom, ki vas bo pritegnil v teden nove glasbe; orkestrski, komorni in solistični večeri, z elektroniko in brez nje.
    Ne pozabimo, da živimo v stoletju, v katerem glasba korenito spreminja tako svoje ustvarjalne usmeritve kakor tudi poslušalske navade.
    Dobro glasbo želim vsem!
    Ivan Fedele

    PROGRAMSKA KNJIŽICA 2016

    * * * * * * *

    1. koncert
    sobota, 22. oktober 2016, ob 20.00

    Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine

    Dve luni dva

    Predkoncertni pogovor ob 19.00
    Gosta pogovora: Ivan Fedele in Alvise Vidolin

    Maria Grazia Bellochio – klavir
    Aldo Orvieto – klavir
    Dario Savron – tolkala
    Simone Beneventi – tolkala
    Alvise Vidolin – zvočna realizacija
    Luca Richelli – asistent zvočne realizacije

    Ivan Fedele (roj. 1953): Two Moons Two (2016) – Skladba za dva klavirja, dva virtualna instrumenta in živo elektroniko (Svetovna premiera)
    Ivan Fedele: Wood-Skin Tracks (2016) za dva tolkalca in živo elektroniko (Svetovna premiera)
    Ivan Fedele: Pulse and Light (2014) za dva klavirja in živo elektroniko (Slovenska premiera)
    Ivan Fedele: Phasing (2013) za dva klavirja in dva tolkalca (Slovenska premiera)

    VEČ …

     

    2. koncert
    nedelja, 23. oktober 2016, ob 20.00

    Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine

    Nočni popotniki

    Predkoncertni pogovor ob 19.00
    Gost pogovora: Francesco D’Orazio
    Francesco D’Orazio – violina, petstrunska električna violina
    Francesco Abrescia – zvočna realizacija

    Ivan Fedele (roj. 1953): Viaggiatori della notte (1983) – Tri skladbe za violino
    Luciano Berio (1925–2003): Sequenza VIII za violino
    Ivan Fedele: Suite Francese II (2010) za violino
    Pierre Boulez (1925–2016): Anthèmes 2 (1997) za violino in elektroniko
    Ivan Fedele: Suite Francese VIb (2014) za petstrunsko električno violino in elektroniko

    VEČ …

     

    3. koncert
    ponedeljek, 24. oktober 2016, ob 20.00

    Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine

    Flamen

    Predkoncertni pogovor ob 19.00
    Gostje pogovora: Andrea Mazoli, Neville Hall, Luka Juhart in Nina Šenk

    Pihalni kvintet Slowind

    Andrea Manzoli (roj. 1977): Crosswinds/Bočni vetrovi (2016) za pihalni kvintet
    Neville Hall (roj. 1962): the crystal body of air (2013) za oboo (Svetovna premiera)
    Matej Šarc – oboa
    Luka Juhart (roj. 1982): Svetovi (2016) za pihalni kvintet (Svetovna premiera)
    Nina Šenk (roj. 1982): Silhouettes and Shadows/Obrisi in sence (2016) za pihalni kvintet (Svetovna premiera)
    Ivan Fedele (roj. 1953): Flamen (1994) za pihalni kvintet

    VEČ …

     

    4. koncert
    ponedeljek, 24. oktober 2016, ob 23.00

    Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine

    Bor Turel (roj. 1954) , Gregor Pirš (roj. 1970)

    Kos kosti (2011) (Zvočna projekcija)

    Izvajalci:
    Zvezdana Novakovič – glas
    Ljuben Dimkaroski – moustérienska flavta
    Franci Krevh – tolkala
    Marko Hatlak – harmonika
    Luka Juhart – harmonika
    Bor Turel – elektronika
    Gregor Pirš – elektronika

    Realizacija:
    Radio Slovenija, zasebni studio Bora Turela, studio Yellow Room

    VEČ …

     

    Mednarodna glasbena delavnica
    torek, 25. oktober 2016

    Ljubljana, Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta, Aškerčeva 2, Ljubljana, ‘Modra soba’ (5. nadstropje) – 18. Festival Slowind 2016

    Oblikovanje zvoka in posredovanje glasbe

    za glasbenike, skladatelje, muzikologe, študente glasbe in muzikologije ter ljubitelje glasbe (v angleščini)

    Predavatelji: Ivan Fedele, Pasquale Corrado, Francesco D’Orazio, Andrea Manzoli
    Organizacija in vodstvo: prof. Larisa Vrhunc

    VEČ …

    Prijavnica
    Rok za prijavo: najkasneje do 20. oktobra 2016.

     

    5. koncert
    torek, 25. oktober 2016, ob 20.00

    Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine

    Paroles y palabras

    Valentina Coladonato – sopran
    Quartetto Prometeo:
    Aldo Campagnari – violina
    Jacopo Bigi – violina
    Massimo Piva – viola
    Francesco Dillon – violončelo

    Ivan Fedele (roj. 1953): Paroles y palabras (2000) – Štiri skladbe za sopran in violončelo
    Ivan Fedele: Palimpsest (2006/2007) – Četrti godalni kvartet
    György Ligeti (1923–2006): Godalni kvartet št. 2 (1968)
    Ivan Fedele: Morolòja Kè Erotikà (2010/2011) za sopran in godalni kvartet

    VEČ …

     

    6. in 7. koncert
    četrtek 27. oktober in petek, 28. oktober 2016, ob 19.30

    Abonmajska koncerta Slovenske filharmonije (Modri abonma)

    Ljubljana, Cankarjev dom, Gallusova dvorana – 18. Festival Slowind 2016

    Orkester Slovenske filharmonije
    Pierre-André Valade– dirigent
    Francesco D’Orazio – violina

    Erik Satie/orkestracija Claude Debussy: Gimnopedija št. 1
    Ivan Fedele: Koncert za violino in orkester (1998/1999)
    Sergej Rahmaninov/orkestracija Ottorino Respighi: Pet etud, P. 160 (Cinq études-tableaux)
    Ottorino Respighi: Rimske pinije, P. 141

     

    8. koncert
    sobota, 29. oktober 2016, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine

    Mudrā

    Ex Novo Ensemble;
    Daniele Ruggieri – flavta
    Davide Teodoro – klarinet
    Aldo Orvieto – klavir
    Dario Savron – tolkala
    Carlo Lazari – violina
    Carlo Teodoro – violončelo
    Pasquale Corrado – dirigent

    Slowind z gosti:
    Francesco D’Orazio – violina solo
    Aleš Kacjan – flavta
    Matej Šarc – oboa
    Davide Teodoro – klarinet
    Jurij Jenko – basovski klarinet
    Paolo Calligaris – fagot
    Metod Tomac – rog
    Franc Kosem – trobenta
    Žan Tkalec – pozavna
    Matevž Bajde – marimba
    Dario Savron – vibrafon
    Urška Križnik Zupan – harfa
    Aldo Orvieto – klavir
    Janez Podlesek – violina
    Carlo Lazari – violina
    Maja Rome – viola
    Carlo Teodoro – violončelo
    Miha Firšt – kontrabas
    Pasquale Corrado – dirigent
    Francesco D’Orazio – violina
    Pasquale Corrado – dirigent

    Ivan Fedele (roj. 1953): Imagini da Escher* (2005) za flavto, klarinet, klavir, tolkala, violino in violončelo
    Lojze Lebič (roj. 1934): Barvni krog (2008) za flavto, klarinet, pozavno, tolkala, klavir, violino in violončelo
    Ivan Fedele: Mosaïque (2008) za violino solo in 16 izvajalcev
    Pasquale Corrado (roj. 1979): Pulse (2013) za flavto, klarinet, klavir, tolkala, violino in violončelo
    Ivan Fedele: Mudra (2013) za flavto, klarinet, basovski klarinet, rog, trobento, pozavno, tolkala, klavir, dve violini, violo, violončelo in kontrabas

    VEČ …

    KOMPONISTI IN INTERPRETI

  • 3. Slowindova pomlad 2016
     Slowind-2016-FestPom

    Slowind
    Godalni kvartet Kairos
    Studio za sodobno glasbo Akademije za glasbo v Ljubljani

    Ljubljana, 30.–31. maj 2016

    PROGRAMSKA KNJIŽICA

    1. koncert

    ponedeljek, 30. maj 2016, ob 17.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija

    FORUM MLADIH SKLADATELJEV I

    Slowind
    Godalni kvartet Kairos

    Alenja Pivko Kneževič (roj. 1989): Inert (2016) za pihalni kvintet (Svetovna premiera)
    Dominik Steklasa (roj. 1989): Gyroscope (2016) za pihalni kvintet (Svetovna premiera)
    Sergej Newski (roj. 1972): Fotografija in dotik (2000) – Godalni kvartet št. 2 (Slovenska premiera)

    * * * *
    Hirojuki Itoh (roj. 1963): Autumn Unfolds (2015) za pihalni kvintet (Slovenska premiera)
    Anej Černe (roj. 1994): Čas za odpuščanje (2016) za pihalni kvintet (Svetovna premiera)
    Nana Kamijama (roj. 1986): Venus in the sky; four telescopes here (2016) za pihalni kvintet (Svetovna premiera)

    Godalni kvartet Kairos
    Stefan Häussler – violina I
    Wolfgang Bender – violina II
    Simone Heilgendorf – viola
    Claudius von Wrochem – violončelo

    Slowind
    Aleš Kacjan – flavta
    Matej Šarc – oboa
    Jurij Jenko – klarinet
    Metod Tomac – rog
    Paolo Calligaris – fagot

     

    2. koncert
    ponedeljek, 30. maj 2016, ob 20.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija

    FORUM MLADIH SKLADATELJEV II

    Slowind
    Godalni kvartet Kairos

    Isamu Kanai (roj. 1975): Evento plastico (2015) za pihalni kvintet (Slovenska premiera)
    Sampo Haapamäki (roj. 1979): Connection (2007) za godalni kvartet
    (Slovenska premiera)
    David Veber (roj. 1988): Tri miniature (2016) za pihalni kvintet (Svetovna premiera)
    Marina Khorkova (roj. 1981): Godalni kvartet (2010) (Slovenska premiera)
    Diego Ramos Rodríguez (roj. 1989): Inventio (2015) za pihalni kvintet
    (Slovenska premiera)

    Godalni kvartet Kairos
    Stefan Häussler – violina I (Haapamäki), violina II (Khorkova)
    Wolfgang Bender – violina I (Khorkova), violina II (Haapamäki)
    Simone Heilgendorf – viola
    Claudius von Wrochem – violončelo

    Slowind
    Aleš Kacjan – flavta
    Matej Šarc – oboa
    Jurij Jenko – klarinet
    Metod Tomac – rog
    Paolo Calligaris – fagot

     

    torek, 31. maj 2016, od 17.00 do 19.00, Dvorana Slavka Osterca, Slovenska filharmonija

    OKROGLA MIZA Z MLADIMI KOMPONISTI

    Sodelujoči skladatelji:
    Anej Černe (Slovenija)
    Isamu Kanai (Japonska)
    Alenja Pivko Kneževič (Slovenija)
    Diego Ramos Rodríguez (Španija)
    David Veber (Slovenija)
    Nana Kamiyama (Japonska)
    Dominik Steklasa (Slovenija)
    Hiroyuki Itoh (Japonska)
    Larisa Vrhunc (Slovenija)

    Moderatorka: Maia Juvanc

    Okrogla miza z mladimi komponisti je odprta za javnost.

    Prvi dan 3. Slowindove pomladi 2016 bomo slišali enajst novejših, od tega pet čisto novih skladb mladih skladateljic in skladateljev. Kar devet izmed njih bo pod moderatorstvom slovenske muzikologinje Maie Juvanc sodelovalo v pogovoru o njihovi glasbi, izzivih in dilemah mladih komponistov v današnjem času in si izmenjalo estetske poglede na glasbo in umetnost. Okrogla miza bo potekala v angleškem jeziku.

    Okroglo mizo organizirata Glasbeno društvo Slowind in Slovensko muzikološko društvo.

     

    3. koncert
    torek, 31. maj 2016, ob 20.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija

    IZ(Z)VEN

    Slowind
    Godalni kvartet Kairos
    Člani studia za sodobno glasbo Akademije za glasbo v Ljubljani

     

    György Ligeti (1923–2006): Deset skladb (1968) za pihalni kvintet
    Federico Gardella (roj. 1979): Nebbiæ (2009) za flavto (altovsko flavto), klarinet (basovski klarinet), violino, violo in violončelo (Slovenska premiera)
    Tošio Hosokava (roj. 1955): Singing Garden (2003) za flavto, oboo, harfo, klavir, violino in violončelo (Slovenska premiera)
    György Kurtág (roj. 1926): Quartetto per archi, op. 1 (1959)
    Larisa Vrhunc (roj. 1967): Navpično (2015) za godalni kvartet in različne izvajalce (Slovenska premiera)

     

    Godalni kvartet Kairos
    Stefan Häussler – violina I (Kurtág, Hosokava), violina II (Vrhunc)
    Wolfgang Bender – violina I (Vrhunc, Gardella), violina II (Kurtág)
    Simone Heilgendorf – viola (Kurtág, Gardella, Vrhunc)
    Claudius von Wrochem – violončelo (Kurtág, Gardella, Hosokava, Vrhunc)

    Poleg godalnega kvarteta Kairos skladbo Navpično Larise Vrhunc izvajajo člani Studia za sodobno glasbo Akademije za glasbo v Ljubljani:
    Nataša Trček – glas
    Janja Turk – flavta
    Monika Babič – oboa
    Julija Vrabec – klarinet
    Janez Pincolič – fagot
    Tilen Lebar – saksofon
    Nejc Zahrastnik – trobenta
    Sarah Akif – rog
    Matjaž Kreča – kitara
    Andraž Frece – harmonika
    Ingrid Mačus – klavir
    Gašper Livk – kontrabas

    Mentorica: Larisa Vrhunc

    Slowind
    Aleš Kacjan – flavta (Ligeti, Gardella, Hosokava)
    Matej Šarc – oboa (Ligeti, Hosokava)
    Jurij Jenko – klarinet (Ligeti, Gardella, Hosokava)
    Metod Tomac – rog (Ligeti)
    Paolo Calligaris – fagot (Ligeti)

    Marjan Peternel – klavir (Gardella)
    Urška Križnik Zupan – harfa (Hosokava)

    Metod Tomac – dirigent (Gardella, Hosokava)

  • 17. FESTIVAL SLOWIND 2015

    Slowind2015

    ŽURAJ S SLOWINDOM!
    V VRTINCU ČASA

    Umetniško vodstvo: Vito Žuraj

    Ljubljana, 19.–25. oktober 2015

    Spoštovani poslušalec, cenjena poslušalka.

    Ni naključje, da smo se v Slowindu že pred skoraj tremi leti odločili zaupati umetniško vodstvo našega festivala prodornemu in uspešnemu ter (še vedno) mlademu skladatelju Vitu Žuraju. In prav v zadnjih treh letih je Vito dosegal še večje uspehe in jih nedavno okronal z nagrado Prešernovega sklada za leto 2014 ter vrsto izvedb lastnih skladb na najrazličnejših svetovnih glasbenih prizoriščih. Tudi Žurajevo tesno sodelovanje s komponisti in izvajalci najrazličnejših stilnih usmeritev je dodatno spodbudilo našo željo, da Festival Slowind prvič pripravimo pod vodstvom slovenskega umetniškega vodje!

    Jeseni bomo padli v nemilost vrtinca časa in spet nekoliko proslavljali. Tokrat bomo čestitali devetdesetletniku Pierru Boulezu ter osemdesetletnikoma Helmutu Lachenmannu in Georgu Katzerju. Ob delih jubilantov bo na 17. Festivalu Slowind mogoče slišati dela vrste aktualnih skladateljev našega časa, med katere spadajo Bruno Mantovani, Brice Pauset, Michael Pelzel, Heinz Holliger, Beat Furrer, Márton Illés ter naši Larisa Vrhunc, Nina Šenk, Bojana Šaljić Podešva, Uroš Rojko, Matej Bonin in seveda programski vodja festivala Vito Žuraj. Na enem od koncertov elektronske glasbe se želimo še posebej spomniti našega skladatelja Mihaela Paša, ki nas je to poletje mnogo prezgodaj zapustil. Izvedli bomo njegovo skladbo z naslovom S. Za marsikoga bosta posebno doživetje festivala izvedbi monumentalnih skladb Vortex temporum Gérarda Griseya in Tutuguri VI Wolfganga Rihma.

    V gosteh bodo ansambli Contrechamps iz Ženeve, Tema iz Karlsruheja, Drumartica, Slovenski tolkalni projekt, realizator elektronske glasbe Gregorio García Karman iz Berlinske akademije umetnosti in vrsta odličnih solistov.

    Nove skladbe bodo letos prispevali Matej Bonin, Márton Illés, Bojana Šaljić Podešva, Vito Žuraj in Larisa Vrhunc. Po nam dostopnih podatkih bomo slišali celo praizvedbo skladbe z naslovom Madonna il poco dolce italijanskega baročnega skladatelja Nicole Vicentina! To bo na kromatičnem čembalu izvedel švicarski čembalist Johannes Keller, ki bo skupaj s pianistkama Marijo Skender in Neus Estarellas Calderón ter sopranistko Marisol Montalvo izvedel posebej zanimiv scenski koncert z najrazličnejšimi inštrumenti s tipkami. Že dva dni po koncu festivala bomo v Studiu Ernest Ansermet novi deli Žuraja in Vrhunčeve skupaj z izjemnim ansamblom Contrechamps predstavili tudi ženevski publiki.

    Veseli nas, da bomo tudi letos Festival Slowind povezali s koncertno sezono Orkestra Slovenske filharmonije, ki bo na abonmajskih koncertih izvedel noviteto Bojane Šaljić Podešva ter skladbo strane costellazioni skladatelja in dirigenta Beata Furrerja. Za glasbeno izobraževanje bodo na dveh mednarodnih glasbenih delavnicah, ki jih organiziramo skupaj z Akademijo za glasbo in Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani, poskrbeli predavatelji komponisti Michael Pelzel, Brice Pauset, Márton Illés in Vito Žuraj ter čembalist Johannes Keller.

    Zato, draga poslušalka, dragi poslušalec, pridi in žuraj s Slowindom!

    Matej Šarc


     

    PROGRAMSKA KNJIŽICA.pdf

     

    1. koncert
    ponedeljek, 19. oktober 2015, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – 17. Festival Slowind 2015
    Predkoncertni pogovor ob 19.00
    Gost pogovora: Vito Žuraj

    Ensemble Tema
    Marisol Montalvo – sopran
    Jaka Stadler in ansambel violončel
    Slowind
    Spored:
    Vortex temporum
    Pierre Boulez (*1925): Messagesquisse (1976/77) za violončelo solo in 6 violončel
    Helmut Lachenmann (*1935): Toccatina (1986) za violino solo
    Vito Žuraj (*1979): Contour (2012) za pihalni kvintet
    Heitor Villa-Lobos (1887–1959): Bachianas brasileiras št. 5 (1938–1945) za sopran in 8 violončel
    Gérard Grisey (1949–1998): Vortex temporum (1994–96) za flavto, klarinet, klavir, violino, violo in violončelo

    … več …
    … skladatelji in interpreti …

    Dolžina trajanja: 85′


     

    2. koncert
    torek, 20. oktober 2015, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – 17. Festival Slowind 2015
    Predkoncertni pogovor ob 19.00
    Gostje pogovora: Vito Žuraj, Márton Illés, Michael Pelzel

    Johannes Keller – čembali
    Marija Skender, Neus Estarellas Calderón – klavir
    Marisol Montalvo – sopran
    Spored:
    Claviers – scenski koncert
    Nicola Vicentino (1511–1575): Musica prisca caput za cimbalo cromatico z 31 tipkami na oktavo
    Ivan Višnegradski (1883–1979): Preludij št. 5 za dva klavirja uglašena v četrttonski razdalji*
    Vito Žuraj (*1979): Recitativi (2012) – I za sopran in cimbalo cromatico s 24 tipkami na oktavo
    Ivan Višnegradski: Preludij št. 3 za dva klavirja uglašena v četrttonski razdalji*
    Pierre Boulez (*1925): Notations (1945) – št. 1 za klavir
    Ivan Višnegradski: Preludij št. 2 za dva klavirja uglašena v četrttonski razdalji*
    Márton Illés (*1975): Cembalosätze (2012) – 1. del za čembalo z ojačitvijo (Svetovna premiera)
    Michael Pelzel (*1978): Brushing (2009) – 1. del za prepariran klavir
    Pierre Boulez: Notations – št. 2 za klavir
    Ivan Višnegradski: Preludij št. 1 za dva klavirja uglašena v četrttonski razdalji*
    Vito Žuraj: Recitativi – II za sopran in cimbalo cromatico s 24 tipkami na oktavo
    Ivan Višnegradski: Preludij št. 9 za dva klavirja uglašena v četrttonski razdalji*
    Pierre Boulez: Notations – št. 4 za klavir
    Ivan Višnegradski: Preludij št. 11 za dva klavirja uglašena v četrttonski razdalji*
    Márton Illés: Cembalosätze – 2. del za čembalo z ojačitvijo (Svetovna premiera)
    Ivan Višnegradski: Preludij št. 14 za dva klavirja uglašena v četrttonski razdalji*
    Pierre Boulez: Notations – št. 5 za klavir
    Helmut Lachenmann (*1935): Guero (1970) za klavir z ojačitvijo
    Pierre Boulez: Notations – št. 8 za klavir
    Ivan Višnegradski: Preludij št. 4 za dva klavirja uglašena v četrttonski razdalji*
    Vito Žuraj: Recitativi – III za sopran in cimbalo cromatico s 24 tipkami na oktavo
    Ivan Višnegradski: Preludij št. 17 za dva klavirja uglašena v četrttonski razdalji*
    György Ligeti (1923–2006): Passacaglia Ungherese (1978) za klavikord z ojačitvijo
    Michael Pelzel: Brushing – 2. del za prepariran klavir
    Pierre Boulez: Notations – št. 11 za klavir
    Ivan Višnegradski: Preludij št. 18 za dva klavirja uglašena v četrttonski razdalji*
    Márton Illés: Cembalosätze – 3. del za čembalo z ojačitvijo (Svetovna premiera)
    Ivan Višnegradski: Preludij št. 20 za dva klavirja uglašena v četrttonski razdalji*
    Pierre Boulez: Notations – št. 12 za klavir
    Ivan Višnegradski: Preludij št. 23 za dva klavirja uglašena v četrttonski razdalji*
    Vito Žuraj: Recitativi – IV za sopran in cimbalo cromatico s 24 tipkami na oktavo
    Michael Pelzel: Brushing – 3. del za prepariran klavir
    Nicola Vicentino (1511–1575): Madonna il poco dolce za cimbalo cromatico z 31 tipkami na oktavo (Svetovna premiera)

    * Vsi Preludiji Ivana Višnegradskega so iz zbirke 24 Préludes dans tous les tons de l’échelle chromatique diatonisée à 13 sons, pour 2 pianos en quarts de ton, op. 22 (1934, rev. 1960)
    (24 Preludijev v vseh tonih kromatične lestivice, diatonizirane na trinajstih tonih za dva četrttonska klavirja, op. 22 (1934, rev. 1960).

    … več …
    … skladatelji in interpreti …

    Dolžina trajanja: ca. 75′


     

    Mednarodna delavnica
    sreda, 21. oktober 2015, 10.30–13.00 in 14.30–17.30

    Univerza v Ljubljani, dvorana v rektoratu – 17. Festival Slowind 2015

    Studio 31
    Delavnica o instrumentih s tipkami z več kot 12 tipk na oktavo
    Vodstvo: Johannes Keller (Švica)
    Gost: Márton Illés, skladatelj (Madžarska/Nemčija)

    V sodelovanju z Akademijo za glasbo Ljubljana


     

    3. koncert
    sreda, 21. oktober 2015, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – 17. Festival Slowind 2015
    Predkoncertni pogovor ob 19.00
    Gostje pogovora: Alwyn Westbrooke, Nina Šenk, Uroš Rojko

    Ensemble Tema
    Simon Klavžar – tolkala
    Slowind z gosti
    Spored:
    Téma
    Alwyn Westbrooke (*1982): Why Gryphons Shouldn’t Dance? (2011) za klavirski trio
    Helmut Lachenmann: Sakura-Variationen (2000) za altovski saksofon, tolkala in klavir
    Nina Šenk (*1982): Dreamcatcher (2014) za flavto, klarinet, tolkala, klavir, violino, dva violončela in kontrabas
    Bruno Mantovani (*1974): L’incandescence de la bruine (1997) za saksofon in klavir
    Georg Katzer (*1935): Schlagmusik 1 (1986) za enega tolkalca
    Uroš Rojko (*1954): Stone Wind I (1997) za flavto in klarinet
    Pierre Boulez: Dérive I (1984) za flavto, klarinet, vibrafon, klavir, violino in violončelo

    … več …
    … skladatelji in interpreti …

    Dolžina trajanja: 67′


     

    Mednarodna delavnica
    četrtek, 22. oktober 2015, 9.30–13.00 in 14.30–16.00

    Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta – 17. Festival Slowind 2015

    Staro in mlado v vrtincu časa
    Predavatelji: Michael Pelzel, Brice Pauset (Švica) in Vito Žuraj
    Vodstvo: Prof. Larisa Vrhunc

    Več o delavnici …

    PRIJAVNICA


     

    4. koncert
    četrtek, 22. oktober 2015, ob 17.30

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – 17. Festival Slowind 2015
    Predkoncertni pogovor ob 16.45
    Gost pogovora: Gregorio García Karman

    Gregorio García Karman (Akademija umetnosti Berlin) – tonska režija
    Marija Skender – klavir
    Luka Juhart – akordeon
    Maxime Morel – tuba
    Spored:
    Elektronika I
    Georg Katzer (*1935): Dialog imaginär št. 2 (»ad parnassum«) (1986/87) za klavir in elektroniko
    Lothar Voigtländer (*1943): Atemlos (1985) za elektroniko
    Vito Žuraj (*1979): Roin-robin (2014) za akordeon in elektroniko
    Vinko Globokar (*1934): Introspection d’un tubiste (1983) za tubo, live-elektroniko in koreografijo

    … več …
    … skladatelji in interpreti …

    Dolžina trajanja: 59′


     

    5. koncert
    petek, 23. oktober 2015, ob 17.30

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – 17. Festival Slowind 2015
    Predkoncertni pogovor ob 16.45
    Gost pogovora: Tadej Kenig

    Gregorio García Karman – tonska režija
    Tadej Kenig – klarinet
    Matej Šarc – oboa
    Slowind
    Spored:
    Elektronika II
    Pierre Boulez (*1925): Dialogue de l’ombre double (1984) za klarinet in elektroniko
    Georg Katzer (*1935): Les Paysages fleurissantes (2001) za elektroniko
    Heinz Holliger (*1939): Cardiophonie (1971) za oboo in elektroniko
    Mihael Paš (1970–2015): „S” za elektroniko
    Salvatore Sciarrino (*1947): Il silenzio degli oracoli (1989) za pihalni kvintet z ojačitvijo

    … več …
    … skladatelji in interpreti …

    Dolžina trajanja: 62′


     

    Abonmajska koncerta Orkestra Slovenske filharmonije
    četrtek, 22. oktober in petek, 23. oktober 2015, ob 19.30

    Cankarjev dom, Gallusova dvorana

    Orkester Slovenske filharmonije
    Beat Furrer – dirigent
    Luka Juhart – akordeon
    Spored:
    nenavadna ozvezdja
    Bojana Šaljić Podešva (*1978): Podoba, jaz in sanje (2015) za akordeon, orkester in elektroniko (Svetovna premiera)
    Beat Furrer (*1954): strane costellazioni/nenavadna ozvezdja (2013) za velik orkester
    Anton Webern (1883–1945): Šest skladb Op. 6 za velik orkester
    Franz Schubert (1797–1828): Simfonija št. 4 v c-molu, D 417, „Tragična”


     

    6. koncert
    sobota, 24. oktober 2015, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – 17. Festival Slowind 2015
    Predkoncertni pogovor ob 19.00
    Gost pogovora: Matej Bonin

    Drumartica
    Aleš Kacjan – flavta
    Slovenski tolkalni projekt SToP
    Spored:
    Tutuguri
    Bruno Mantovani: Un souffle (2005) za flavto in štiri tolkaliste
    Matej Bonin (*1986): Trash Me Out (2015) za tolkalni duo (Svetovna premiera)
    Helmut Lachenmann: Intérieur (1965) za enega tolkalca
    Wolfgang Rihm: Tutuguri VI (Kreuze) (1981) za šest tolkalcev

    … več …
    … skladatelji in interpreti …

    Dolžina trajanja: 74′


     

    7. koncert
    nedelja, 25. oktober 2015 ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – 17. Festival Slowind 2015
    Predkoncertni pogovor ob 19.00
    Gostje pogovora: Brice Pauset, Michael Pelzel, Larisa Vrhunc, Vito Žuraj

    Ensemble Contrechamps
    Slowind
    Michael Wendeberg – dirigent
    Spored:
    Finale
    Beat Furrer (*1954): Gaspra (1988) za flavto, klarinet, tolkala, klavir, violino, violo in violončelo
    Larisa Vrhunc (*1967): And if not (2015) za velik ansambel (Svetovna premiera)
    Brice Pauset (*1965): Theorie der Tränen: Schlamm (2008) za klarinet, klavir, violino in violončelo
    Michael Pelzel: „…par la brume flottante…” (2004) za flavto, klarinet, tolkala, violino, violo, violončelo in kontrabas
    Vito Žuraj: Moonballs (2015) za pihalni kvintet in ansambel (Svetovna premiera)

    … več …
    … skladatelji in interpreti …

    Dolžina trajanja: 71′

    _________________________________________________________________

    Cena abonmaja: 50 EUR, s popustom 25 EUR.
    Vstopnina za posamezni koncert: 10 EUR, s popustom 5 EUR.
    Popust velja za študente, upokojence in imetnike abonmajev Slovenske filharmonije.
    Navedene cene ne veljajo za abonmajska koncerta Orkestra Slovenske filharmonije,
    ki tudi nista vključena v ceno abonmaja Festivala Slowind.
    Predprodaja abonmajev in vstopnic: blagajna Slovenske filharmonije.
    Info: (01) 24 10 824

  • 2. Slowindova pomlad 2015
    Slowind_Pom2015-FB

    Ansambel Aleph (Francija)
    Slowind
    Michel Pozmanter – dirigent

    Ljubljana, 12.–13. maj 2015

     

    1. koncert
    torek, 12. maj 2015, ob 20.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija

    FORUM MLADIH SKLADATELJEV

    Pihalni kvintet Slowind
    Ansambel Aleph

    Finnur Karlsson (Islandija): Dva stavka (2014) za pihalni kvintet
    Alja Zore (Slovenija): Kaliaihzis (2014) za pihalni kvintet
    Aureliano Cattaneo (Italija/Španija): Trio IV (2006) za klarinet, violončelo in klavir
    Jeppe Ernst (Danska): mor I far (2014) za pihalni kvintet
    Kristian Rymkier (Danska/Francija): Mécanique (2014) za pihalni kvintet
    Victor Ibarra (Mehika/Francija): sofferte … lontano za basovski klarinet, violo, violončelo, klavir in tokala
    Tomaž Bajželj (Slovenija): 350 podob (2013) za pihalni kvintet
    Christian Winther Christensen (Danska): Trio (2009) za violino, violo in violončelo
    Marcus Lease (ZDA/Danska): Peace, Affannato (2014) za pihalni kvintet
    Eneko Vadillo-Perez (Španija): Jiseiyi (2001–02) za piccolo, oboo, klarinet, fagot, rog, violino, violo, violončelo, kontrabas in tolkala

    Na prvem koncertu 2. Slowindove pomladi 2015 bomo slišali deset novejših skladb devetih mladih skladateljev in ena skladateljice. Sedem izmed njih bo pod moderatorstvom slovenske muzikologinje Maie Juvanc v sredo, 13. maja 2015, med 16.30 ter 19.00, sodelovalo v pogovoru o njihovi glasbi, izzivih in dilemah mladih komponistov v današnjem času in si izmenjalo estetske poglede na glasbo in umetnost. Okrogla miza bo potekala v angleškem jeziku.

     

    2. koncert
    sreda, 13. maj 2015, ob 20.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija

    MOJSTROVINE V NOVI PREOBLEKI

    Pihalni kvintet Slowind
    Ansambel Aleph

    Bernd Alois Zimmermann: Enchiridion (1949-51) – Transkripcija za komorni ansambel: Dominique Clément

    Arnold Schönberg: Koncert za violončelo v D-duru (1932–33) – Transkripcija za komorni ansambel: Dominique Clément

    Larisa Vrhunc: Črna maškarada – odlomki iz opere Črne maske Marija Kogoja

    Bernd Alois Zimmermann: Glasba za večerje kralja Ubuja (1962–1966–2011)
    Črni balet v sedmih delih z enim uvodom Bernda Aloisa Zimmermanna – Transkripcija za komorni ansambel ter dramskega igralca: Dominique Clément

    Ensemble Aleph:
    Dominique Clément – klarinet
    Lutz Mandler – trobenta
    Noémi Schindler – violina
    Belinda Peake – viola
    Christophe Roy – violončelo
    Jean-Charles François – tolkala
    Sylvie Drouin – klavir

    Slowind:
    Aleš Kacjan – flavta
    Matej Šarc – oboa
    Jurij Jenko – klarinet
    Metod Tomac – rog
    Paolo Calligaris – fagot

    Gostje:
    Boris Ostan – dramski igralec
    Žan Tkalec – pozavna
    Petra Greblo – violončelo
    Miha Firšt – kontrabas
    Aleksandra Verbickaja – čelesta

    Michel Pozmanter – dirigent

     

    sreda, 13. maj 2015, od 16.30 do 19.00, Dvorana Slavka Osterca, Slovenska filharmonija

    OKROGLA MIZA Z MLADIMI SKLADATELJI 

    Sodelujoči skladatelji:
    Jepper Ernst (Danska)
    Victor Ibarra (Mehika/Francija)
    Alja Zore (Slovenija)
    Kristian Rymkier (Danska/Francija)
    Tomaž Bajželj (Slovenija)
    Marcus Lease (ZDA/Danska)
    Finnur Karlsson (Islandija/Danska)

    Moderatorstvo: Maia Juvanc

    Okrogla miza z mladimi skladatelji je odprta za javnost.

  • 16. FESTIVAL SLOWIND 2014

    Slowind2014

    SOOČENJA S TIŠINO …
    Glasba iz Japonske

    Umetniški vodja: Robert Aitken

    11.–21. oktober 2014
    ____________________________

    Projekcija filma 1

    sobota, 11. oktober 2014, ob 19.00

    Ljubljana, Slovenska kinoteka, Miklošičeva 28 – 16. Festival Slowind 2014

    Ran (Kaos)
    Akira Kurosava – režija
    Toru Takemicu – glasba

    več …

     

    1. koncert

    nedelja, 12. oktober 2014, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – 16. Festival Slowind 2014

    Predkoncertni pogovor z Robertom Aitkenom ob 19.00

    Robert Aitken – flavta, dirigent
    Miran Kolbl – violina
    Igor Mitrović, Milan Hudnik, Petra Gačnik Greblo – violončelo
    Jurij Jenko – klarinet solo
    Metod Tomac – rog
    Franc Kosem, Nejc Zahrastnik, Jure Gradišnik, Matej Rihter – trobenta
    Uroš Vegelj – tuba
    Mihael Šuler, Uroš Polanc, Urban Turjak – pozavna, basovska pozavna
    Marjan Peternel – klavir
    Nicoletta Sanzin, Anja Gaberc – harfa
    Duo Drumartica (Jože Bogolin, Simon Klavžar)
    Matevž Bajde – vibrafon
    Spored:
    “VALOVI”
    Toru Takemicu: Waterways (1978) za klarinet, violino, violončelol, klavir, dve harfi in dva vibrafona
    Toru Takemicu: Rain Tree (1981) za dve marimbi in vibrafon z žarometom
    Toru Takemicu: Garden Rain (1974)
    I. za rog, dve trobenti, pozavno in tubo
    II. za dve trobenti in tri pozavne
    Robert Aitken: Lalitá (1992) za flavto, tri violončela, dve harfi in dva tolkalca
    Toru Takemicu: Valovi (1976) za klarinet solo, harmoniko, rog, dve pozavni in basovski boben
    Toru Takemicu: Bryce (1976) za flavto, dve harfi in dva tolkalca

    več …

    Mednarodna glasbena delavnica 1

    torek, 14. oktober 2014, ob 10.20

    Ljubljana, Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta, Aškerčeva 2, Modra soba (5. nadstropje) – 16. Festival Slowind 2014

    “SOOČENJA S TIŠINO I”
    Predavatelj: Daj Fudžikura (London)
    Organizacija in vodstvo: Larisa Vrhunc

    Prijavnica

    več …

     

    2. koncert

    torek, 14. oktober 2014, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – 16. Festival Slowind 2014

    Predkoncertni pogovor s Tadejo Vulc in Dajem Fudžikuro ob 19.00

    Slowind
    Robert Aitken – flavta
    Džunko Handa – biva
    Tadaši Tadžima – šakuhači
    Dimitrij Lederer – basovski klarinet
    Dejan Prešiček – altovski saksofon
    Franci Krevh – vibrafon
    Nicoletta Sanzin – harfa
    Marjan Peternel – klavir
    Spored:
    “UROK DEŽJA”
    Alja Zore: Kaliaihzis (2014) za pihalni kvintet
    Toru Takemicu: Eclipse (1966) za bivo in šakuhači
    Tadeja Vulc: Pajčevine časa (2014) za pihalni kvintet
    John Cage: Ryoanji (1984) za bambusovo piščal, tokala in 3 vnaprej posnete bambusove piščali
    Daj Fudžikura: Wind Skein (2013) za oboo, klarinet, altovski saksofon, basovski klarinet in fagot
    Toru Takemicu: Rain Spell (1982) za flavto (altovsko flavto), klarinet, harfo, klavir in vibrafon

    več …

    3. koncert

    torek, 14. oktober 2014, ob 22.30

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – 16. Festival Slowind 2014

    Robert Aitken, Aleš Kacjan, Matej Zupan, Liza Hawlina – flavte
    Paolo Calligaris – fagot
    Nicoletta Sanzin – harfa
    Tadaši Tadžima – šakuhači
    Jasumiči Ivaki – viola
    Spored:
    “In potem se vedela, da je veter …”
    Toru Takemicu: Voice (1971) za flavto solo
    Toru Takemicu: Masque za dve flavti (Continu (1959); Incidental I (1959), Incidental II (1960))
    Toru Takemicu: Itinerant in Memory of Isamo Noguchi (1989) za flavto solo
    Toru Takemicu: In then I knew ’twas Wind (1992) za flavto, violo in harfo
    Tošio Hosokava: ‟Kuroda-bushi” (2004) za altovsko flavto
    Daj Fudžikura: Calling (2011) za fagot solo
    Džo Kondo: High Song (1987) za altovsko flavto in šakuhači
    Džodži Juasa: Interpenetration (1966) za dve flavti
    Toši Ičijanagi: Still Time IV – In Memory of Toru Takemitsu (1998) za flavto solo
    Toru Takemicu: Air (1995) za flavto solo

    več …

     

    Projekcija filma 2

    sreda, 15. oktober 2014, ob 19.00

    Ljubljana, Slovenska kinoteka, Miklošičeva 28 – 16. Festival Slowind 2014

    Vzhajajoče sonce (Rising sun)
    Režija: Philip Kaufman
    Glasba: Toru Takemicu

    več …

    Abonmajska koncerta Orkestra Slovenske filharmonije

    četrtek in petek, 16. in 17. oktober 2014, ob 19.30

    Ljubljana, Cankarjev dom, Gallusova dvorana – 16. Festival Slowind 2014

    Orkester Slovenske filharmonije
    Frédéric Chaslin – dirigent
    Džunko Handa – biva
    Tadaši Tadžima – šakuhači
    Spored:
    “Novembrske sledi”
    Ernest Chausson: Viviane – Uvertura
    Toru Takemicu: Novembrske sledi (1967) za bivo, šakuhači in orkester
    Maurice Ravel: Plemeniti in sentimentalni valčki
    Claude Debussy: Morje

     

    Mednarodna glasbena delavnica 2

    petek, 17. oktober 2014, ob 10.20

    Ljubljana, Trubarjeva hiša literature, Stritarjeva 7 – 16. Festival Slowind 2014

    “Soočenja s tišino II”
    Predavatelj: Tošio Hosokava (Tokio)
    Organizacija in vodstvo: Larisa Vrhunc

    Prijavnica

    več …

     

    4. koncert

    sobota, 18. oktober 2014, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – 16. Festival Slowind 2014

    Predkoncertni pogovor s Tošiom Hosokavo ob 19.00

    Slowind
    Robert Aitken – flavta
    Naoko Jošino – harfa
    Majumi Mijata – šo
    Klemen Leben – harmonika
    Marjan Peternel – klavir
    Spored:
    “Starodavni glasovi” – Portretni koncert glasbe Tošia Hosokave
    Tošio Hosokava (1955): Gesine za harfo solo
    Tošio Hosokava: Cloudscapes – Moon Night (1998) za šo in harmoniko
    Tošio Hosokava: Arc Song (1999) za oboo in harfo
    Tošio Hosokava: Fragmente III (1989) za pihalni kvintet
    Tošio Hosokava: Utsurohi (1986) za šo in harfo
    Tošio Hosokava: Lied (2010) za flavto in klavir
    Tošio Hosokava: Ancient Voices (2013) za pihalni kvintet

    več …

    5. koncert

    nedelja, 19. oktober 2014, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – 16. Festival Slowind 2014

    Komorni zbor Ave
    Jerica Gregorc Bukovec – dirigentka
    Franc Kosem – trobenta
    Majumi Mijata – šo
    Tadaši Tadžima – šakuhači
    Spored:
    “Češnjevi cvetovi”
    Toru Takemicu: Paths (1994) In memoriam of Witold Lutosławski za trobento solo
    Toru Takemicu: Wind Horse (1961–66) za mešani zbor (I Vocalise 1 za ženski zbor; III Vocalise II za moški zbor; IV Vocalise III za mešani zbor)
    Toši Ičijanagi: Galaxy (1983) za šo
    Toru Takemicu: Hinmade Proverbs (Four Popular Songs) (1987) za 6 moških pevcev (I Your Eyes; II Three bonzes; III Cinderella’s Miszatune; IV A Farewell gift)
    Džodži Juasa: To the Genesis (1988) za šo
    Uroš Rojko (1954): Več luči / Mehr Licht (2014) za mešani zbor
    Toru Takemicu: Sakura (Cherry Blossoms) (1979–92) za mešani zbor
    Gionsyoja iz zgodbe o Heike-Hikigatari za bivo
    Toru Takemicu: Mienai Kodomo (Unseen Child) (1979–92) za mešani zbor
    Ljudska glasba za šakuhači
    Toru Takemicu: Sayonara (1979–92) (words by Kuniharu Akiyama) za mešani zbor

    več …

    6. koncert

    torek, 21. oktober 2014, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – 16. Festival Slowind 2014

    Predkoncertni pogovor z Robertom Aitkenom in Naoko Jošino ob 19.00

    Robert Aitken – flavta in dirigent
    Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije
    Slowind
    Aljaž Beguš – klarinet, basovski klarinet
    Jože Rošer – rog
    Franc Kosem – trobenta
    Žan Tkalec – pozavna
    Franci Krevh, Matevž Bajde – tolkala
    Marjan Peternel – klavir, čelesta
    Godalni kvartet Dissonance (Janez Podlesek, Matjaž Porovne, Oliver Dizdarević Škrabar, Klemen Hvala)
    Naoko Jošino – harfa
    Majumi Mijata – šo
    Spored:
    “Proti morju”
    Toru Takemicu: Nostalghia (1984) za solo violino in godala
    Toru Takemicu: Distance (1972) za oboo in šo
    Toru Takemicu: Toward the Sea II (1981) za altovsko flavto, harfo in godala (I The Night; II Moby Dick; III Cape Cod)
    Toru Takemicu: Eucalypts II (1971) za flavto, oboo in harfo
    Tošio Hosokava: Birds Fragments III (1990) za šo in flavto
    Toru Takemicu: Tree Line (1988) za flavto (altovsko flavto), oboo, dva klarineta (basovski klarinet), fagot (kontrafagot), 2 rogova, trobento, pozavno, dva tolkalca, harfo, klavir (čelesto), dve violini, violo, violončelo in kontrabas

    več …

  • 15. FESTIVAL SLOWIND 2013
    OLYMPUS DIGITAL CAMERA

    PRODAJANJE VETRA
    Festival ob 79-letnici Vinka Globokarja
    Umetniško vodstvo: Vinko Globokar

    9.–15. oktober 2013


    1. koncert
    sreda, 9. oktober 2013, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2013
    Predkoncertni pogovor ob 19.00 – gosta pogovora: Tomaž Bajželj, Vinko Globokar

    Slowind
    ensemble unitedberlin
    Spored:
    JEČA
    Vinko Globokar (r. 1934): Ječa/La prison (2001) za osem inštrumentov
    Tomaž Bajželj (r. 1979): 350 opomb za pihalni kvintet (2013) za pihalni kvintet
    Vinko Globokar: Prodajanje vetra/Vendre le vent (1973)

    več …

    Mednarodna glasbena delavnica
    četrtek, 10. oktober 2013

    Ljubljana, Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta, Aškerčeva 2, Oddelek za muzikologijo, Modra soba – Festival Slowind 2013

    Organizacija in vodenje:
    Larisa Vrhunc
    PREDAVANJA:
    – Položaj Globokarja v zgodovini glasbe poznega 20. stoletja (predavatelj: Daniel Ender)
    – Vinko Globokar; o in ob njegovi glasbi (predavatelj: Tomaž Bajželj)
    – Odsevi globalizacije kulture v novi glasbi po 1960: “Problemi identitete” v delih evropskih in vzhodnoazijskih skladateljev (predavatelj: Christan Utz)
    – Pogovor slušateljev z Vinkom Globokarjem

    prijavnica

    več o delavnici

     

    2. koncert
    petek, 11. oktober 2013, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2013

    Orkester Slovenske filharmonije
    dirigent Vinko Globokar
    solist in dirigent Matej Šarc
    Spored:

    TALCI
    Vinko Globokar (r. 1934): Fluide (1967) za devet trobilcev in tri tolkalce
    Vinko Globokar: Izžarevanja/Ausstrahlungen (1972) za oboo solo in dvajset izvajalcev
    Vinko Globokar: Talci/Les otages (2002) za orkester in sampler

    več …

    3. koncert
    sobota, 12. oktober 2013, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2013
    Predkoncertni pogovor ob 19.00 – gosta pogovora: Bojana Šaljić Podešva, Michel Pozmanter

    Slowind
    Ensemble Aleph
    Jérôme Thomas žongler
    dirigent
    Michel Pozmanter
    Spored:
    VARIETÉ
    Bojana Šaljić Podešva (r. 1978): Bioritem spomina (2013) za pihalni kvintet in elektroniko
    Vinko Globokar (r. 1934): Skozi gozd simbolov/Par une forêt de symboles (1986) za 6 glasbenikov ad libitum
    Mauricio Kagel (1931–2008): Variete/Variété (1976/77) za žonglerja, klarinet (saksofon), violončelo, akordeon, klavir, tolkala in dirigenta

    več …

    4. koncert
    ponedeljek, 14. oktober 2013, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2013
    Predkoncertni pogovor ob 19.00 – gosta pogovora: Gudrun Schröfel, Stephan Meier

    Ensemble S
    Slovenski tolkalni projekt
    Jean-Charles François
    Slowind
    Dekliški zbor Hannover
    dirigentka Gudrun Schröfel
    Spored:
    IDOL
    Vinko Globokar (r. 1934): Obsežni tribadabum na fantomski ritem/Tribadabum extensif sur rhytme phantôme (1981) za tri tolkalce in cca. 15 spremljevalnih tolkalcev
    Georges Aperghis: À bout de bras (1989) za oboo in klarinet
    Vinko Globokar: ?Corporel (1985) za tolkalca
    Michele Marelli (r. 1978): Voltfast 50 (2012) za pihalni kvintet
    Jean Charles François (r. 1942): Dialogs of deafening gifted eavesdroppers (2009)
    Vinko Globokar: Idol/L’Idôle (2012) za dekliški zbor in štiri tolkalce

    več …

    5. koncert
    ponedeljek, 14. oktober 2013, ob 22.30

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2013

    Michele Marelli klarinet
    Dominique Clément klarinet
    Luka Juhart akordeon
    Spored:
    HARLEKIN
    Luka Juhart (r. 1982): hrUP (2013) za akordeon
    Vinko Globokar (r. 1934): Dédoublement (1975) za klarinet solo
    Vinko Globokar: Dialog o zraku za akordeon
    Karlheinz Stockhausen (1928–2007): Harlekin (1975) za klarinet solo

    več …

    6. koncert
    torek, 15. oktober 2013, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2013
    Predkoncertni pogovor ob 19.00 – gosta pogovora: Larisa Vrhunc, Vinko Globokar

    Slowind
    Ensemble S
    Ensemble Aleph
    Vinko Globokar
    dirigent Michel Pozmanter
    Monica Jordan, Barbara Jernejčič Fürst mezzosopran
    Spored:
    EKSIL
    Larisa Vrhunc (r. 1967): Grajska (2013) za komorni ansambel
    Vinko Globokar (r. 1934): Eksil/L’exile
    Luciano Berio (1925–2003): Ljudske pesmi (1964) za mezzosopran, flavto, klarinet, tolkala, harfo/kitaro, violo in violončelo
    Vinko Globokar: Kaleidoskop v megli (2013)

    več …

  • 14. FESTIVAL SLOWIND 2012

    Slowind2012

    MANJ LUČI
    Umetniško vodstvo: Matthias Pintscher

    13.-16. oktober 2012

     

    14. FESTIVAL SLOWIND – PROGRAMSKA KNJIŽICA

     

    1. koncert Festivala Slowind 2012
    sobota, 13. oktober 2012, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2012

    Emanuele Torquati, Franco Venturini, Anna D’Errico – klavir I, II in III
    Nicoletta Sanzin, Valentina Baradello, Silvia Vicario – harfa I, II in III
    Jože Bogolin, Simon Klavžar, Matevž Bajde – tolkala I, II in III
    Matej Šarc, Nina Tafi – oboa
    Jurij Jenko, Dušan Sodja – klarinet
    Jože Kotar, Peter Kuder – basetni rog
    Paolo Calligaris, Miha Petkovšek – fagot
    Saar Berger, Metod Tomac, Jožek Rošer, Stefano Brusini – rog
    Zoran Marković kontrabas
    dirigent Matthias Pintscher
    Spored:

    “SVETLOBA”
    Pierre Boulez (roj. 1925): sur Incises (1996/98) za tri klavirje, tri harfe in tri tolkalce
    Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Serenada, K 361, »Gran Partita« za trinajst inštrumentov

    preberi več

     

    2. koncert – Nočni koncert Festivala Slowind 2012
    sobota, 13. oktober 2012, ob 22.30

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2012

    Marisol Montalvo sopran
    Matej Šarc oboa
    Saar Berger rog
    Franco Venturini klavir
    Anna D’Errico klavir
    Klemen Leben akordeon
    Spored:
    Robert Schumann (1810-1856): Tri romance op. 94 za oboo in klavir, izvedba z rogom
    Matthias Pintscher (roj. 1971): Figura III (2000) za akordeon
    Franz Schubert (1797-1828): Auf dem Strom (Na reki) za sopran, rog in klavir
    Robert Schumann: Adagio in Allegro op. 70 za rog in klavir, izvedba z oboo
    Nina Šenk (roj. 1982): Novo delo (2012) za sopran in rog – svetovna premiera

    preberi več

     

    3. koncert Festivala Slowind 2012
    nedelja, 14. oktober 2012, ob 11.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2012

    David Fulmer violina
    Miran Kolbl violina
    Garth Knox viola
    Christophe Roy violončelo
    Emanuele Torquati klavir
    Spored:

    “ZIMMERMANN – SCHUMANN”
    Bernd Alois Zimmermann (1918–1970): Sonata (1955) za violo solo
    Robert Schumann (1810–1856): Sonata št. 1 v a-molu, op. 105 za violino in klavir
    Bernd Alois Zimmermann: Sonata (1951) za violino solo
    Bernd Alois Zimmermann: Sonata (1960) za violončelo solo
    Robert Schumann: Klavirski kvartet v Es-duru, op. 47 za violino, violo, violončelo in klavir

    preberi več

     

    4. koncert Festivala Slowind 2012
    nedelja, 14. oktober 2012, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2012
    Predkoncertni pogovor z Lariso Vrhunc in Nino Šenk ob 19.00 (Dvorana Slavka Osterca)

    Jurij Jenko klarinet
    Saar Berger rog
    Garth Knox viola
    Igor Mitrović violončelo
    Milan Hudnik violončelo
    Emanuele Torquati klavir
    Franco Venturini klavir
    Spored:
    “SCHUMANN (–) DANES”
    Gérard Grisey (1946–1998): Les espaces acoustiques – Prologue (1976) za violo in živo elektroniko
    Robert Schumann (1810–1856): Pravljične pripovedke, op. 132 za klarinet, violo in klavir
    Larisa Vrhunc (roj. 1976): Fabula (2012) za klarinet, violo in klavir – svetovna premiera
    Miroslav Srnka (roj. 1975): Coronae (2010) za rog solo
    Nina Šenk (roj. 1982): Prelude (2012) za rog, dva violončela in dva klavirja – svetovna premiera
    Robert Schumann: Andante in Variacije, op. 46 za rog, dva violončela in dva klavirja

    preberi več

     

    5. koncert Festivala Slowind 2012
    ponedeljek, 15. oktober 2012, ob 20.00

     

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2012
    Predkoncertni pogovor z Davidom Fulmerjem ob 19.00

    Slowind
    Marisol Montalvo sopran
    Eliot Gattegno saksofon
    Matthew Conley trobenta
    David Fulmer violina
    Janez Podlesek violina
    Garth Knox viola
    Ana Glišić viola
    Milan Hudnik violončelo
    Jože Bogolin tolkala
    Simon Klavžar tolkala
    Nicoletta Sanzin harfa
    Franco Venturini klavir
    Emanuele Torquati klavir
    dirigent Matthias Pintscher
    Spored:
    “SOMRAK”
    Matthias Pintscher (roj. 1971): Study III for Treatise on the Veil (2007) za violino solo
    György Kurtág (roj. 1926): Fúvósötös [Pihalni kvintet], op. 3 (1959)
    David Fulmer (roj. 1981): Himmelfahrt in die Tiefen der Nacht (2010/11) za saksofon solo, flavto, klarinet, trobento, tolkala, violino, violončelo in klavir
    Matthias Pintscher: Lieder und Schneebilder (2000) za sopran in klavir
    Matthias Pintscher: a twilight’s song (1997) za basovsko flavto, basovski klarinet, violo, violončelo, tolkala, harfo, klavir in sopran
    Maurice Ravel (1875–1937): Introdukcija in Allegro (1905) za harfo, flavto, klarinet, dve violini, violo in violončelo

    preberi več

     

    6. koncert Festivala Slowind 2012
    torek, 16. oktober 2012, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2012
    Predkoncertni pogovor z Matthiasom Pintscherjem ob 19.00

    Slowind
    Peter Kuder klarinet
    Saar Berger rog

    Matthew Conley trobenta
    Marko Ilić pozavna
    Franco Venturini klavir
    Nicoletta Sanzin harfa
    Jože Bogolin tolkala
    Špela Mastnak tolkala
    David Fulmer violina
    Janez Podlesek violina
    Ana Glišić viola
    Milan Hudnik violončelo
    Petar Brčarević kontrabas
    dirigent Matthias Pintscher
    Spored:
    “MRK”
    Anton Webern (1883–1945): Tri male skladbe, op. 11 za violončelo in klavir
    Olga Neuwirth (roj. 1968): Torsion: transparent variation (2001) za fagot solo s samplerjem; oboo, klarinet (basovski klarinet), trobento (piccolo trobento), pozavno, tenorsko Wagner tubo, tolkala, violino, violo in violončelo
    Kaija Saariaho (roj. 1952): Lichtbogen (1986) za flavto, tolkala, rog, klavir, dve violini, violo, violončelo, kontrabas in elektroniko
    Anton Webern
    (1883–1945): Tri male skladbe, op. 11 za violončelo in klavir
    Matthias Pintscher
    (roj. 1971): sonic eclipse (2009/10) za rog solo, trobento solo, flavto, oboo, dva klarineta, fagot, rog, trobento, pozavno, harfo, klavir, tolkala, dve volini, violo, violončelo in kontrabas

    preberi več

     

     

    VSTOPNICE:
    Cena abonmaja: 30 EUR, 20 EUR *.
    Vstopnina za posamezni koncert: 10 EUR, 7 EUR *.
    *popust za upokojence, študente in abonente Slovenske filharmonije

    Predprodaja abonmajev in vstopnic: blagajna Slovenske filharmonije. Info: (01) 24 10 810.

  • 13. FESTIVAL SLOWIND 2011

    Zvezda-ozadje-www2

    TEMPO E TEMPI ELLIOTTA CARTERJA
    SLOWIND z gosti

    9.–18. november 2011

     

    V sodelovanju z Ameriškim veleposlaništvom v Ljubljani in s prijazno podporo fundacije Ernest von Siemens Musikstiftung


    1. koncert Festivala Slowind 2011
    9. november 2011, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2011

    Predkoncertni pogovor ob 19.00, gostje: John Link, Ursula Oppens, Janez Matičič
    dirigent Robert Aitken
    Ursula Oppens klavir
    Coline-Marie Orliac harfa
    Barbara Jernejčič Fürst mezzosopran
    Spored:
    “ENCHANTED”
    Elliott Carter (r. 1908): Enchanted Preludes (1988) za flavto in violončelo
    Aaron Copland (1900-1990): As It Fell Upon a Day (1944) za mezzosopran, flavto in klarinet
    Elliott Carter: Trije glasbeniki (2011) za flavto, basovski klarinet in harfo (krstna izvedba – skladateljevo darilo Festivalu Slowind)
    Janez Matičič (r. 1926): Geode (1998) za tolkala in klavir
    Elliott Carter: Night Fantasies (1980) za klavir solo
    Elliott Carter: A Mirror on Which to Dwell (1975) za mezzosopran, flavto (piccolo, altovsko flavto), oboo (angleški rog), klarinet (Es klarinet, basovski klarinet), tolkala, klavir, violino, violo, violončelo in kontrabas

    Več …

     

    10. in 11. november 2011, ob 19.30

    Ljubljana, Cankarjev dom, Gallusova dvorana – Abonmajska koncerta Slovenske filharmonije

    Orkester Slovenske filharmonije
    dirigent
    Emmanuel Villaume
    Spored:

    Elliott Carter (1908): Three Occasions (19861989)
    Elliott Carter: Sound Fields (2007)
    Gustav Mahler (18601911): Pesem o zemlji

     

    13. november 2011, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Slavka Osterca – Festival Slowind 2011

    A LABIRYNTH OF TIME (LABIRINT ČASA) Predvajanje dokumentarnega filma Franka Schefferja o Elliottu Carterju

    Več …

     

    2. koncert Festivala Slowind
    14. november 2011, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2011

    Predkoncertni pogovor ob 19.00, gosta: Božidar Kos, Elliott Carter (video posnetek pogovora z Matejem Šarcem)
    dirigenta Robert Aitken, Simon Krečič
    Spored:
    “NINE BY FIVE OR NINE”
    Elliott Carter (r. 1908): Sonata (1952) za flavto, oboo, violončelo in čembalo
    Elliott Carter: Nine by Five (2009) za flavto (piccolo), oboo (angleški rog), klarinet (basovski klarinet), rog in fagot (kontrafagot)
    Walter Piston (18941976): Divertimento za devet instrumentov (1946) za flavto, oboo, klarinet, fagot, dve violini, violo, violončelo in kontrabas
    Božidar Kos (r. 1934): Fatamorgana (2004) za tolkala in klavir
    Elliott Carter: Triple Duo (1983) za flavto (piccolo), klarinet (Es klarinet, basovski klarinet), tolkala, klavir, violino in violončelo

    Več …

     

    14. in 15. november 2011

    Mednarodna glasbena delavnica – “TEMPO E TEMPI ELLIOTTA CARTERJA” – Festival Slowind 2011
    Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
    Diskusija (v angleščini) s skladatelji, gosti 12. Festivala Slowind 2010 za glasbenike, skladatelje, muzikologe, študente glasbe in muzikologije ter ljubitelje glasbe
    Predavatelj: John Link
    Organizacija in moderiranje: Larisa Vrhunc in Simone Heilgendorff

     

    3. koncert Festivala Slowind
    15. november 2011, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2011

    Predkoncertni pogovor ob 19.00, gosta: Lojze Lebič, Robert Aitken
    dirigenta Robert Aitken, Simon Krečič
    Spored:
    “SCRIVO IN VENTO”
    Elliott Carter (r. 1908): Pihalni kvintet (1948)
    Elliott Carter: Scrivo in Vento (1991) za flavto solo
    Elliott Carter: Gra (1993) za klarinet solo
    Lojze Lebič (r. 1934): Kons (b) (1968) za tri klarinete, tolkala, harfo, dve violini, violo in violončelo
    Lojze Lebič: Kons(a) (1970) za flavto, klarinet, rog, tolkala, klavir, harfo, violino, violo in violončelo
    Witold Lutosławski (1913-1994): Slides [Przezrocza] (1988) za flavto, oboo, klarinet, fagot, rog, tolkala, klavir, violino, violo, violončelo in kontrabas
    Elliott Carter: Koncert za flavto (2008) za flavto solo, flavto (piccolo), oboo (angleški rog), klarinet, basovski klarinet, fagot (kontrafagot), dve trobenti, rog, pozavno, tolkala, harfo, klavir in godala

    Več …

     

    4. koncert Festivala Slowind
    16. november 2011, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2011

    Predkoncertni pogovor ob 19.00; gost: Robert Aitken
    Slovenski komorni zbor
    dirigentka Martina Batič
    Slovenski tolkalni duo
    Spored:
    “CANTO”
    Elliott Carter: Saëta in March (1950/66) za štiri timpane
    Elliott Carter (r. 1908): Tarantella (1936) za moški zbor in klavir štiriročno
    Elliott Carter: Recitativ in Improvizacija (1950/66) za štiri timpane
    Robert Aitken (r. 1939): Monodie (1983) za flavto solo in mešani zbor
    Elliott Carter: Adagio and Canto (1950/66) za timpane solo
    Elliott Carter: Heart Not So Heavy As Mine (1938) za mešani zbor a cappella
    Isang Yun (1917-1995): Novelette (1980) za flavto, harfo, violino in violončelo
    Elliott Carter: Moto Perpetuo in Canaries (195066) za štiri timpane
    Elliott Carter: The Defense of Corinth (1941) za govorca, moške glasove in klavir štiriročno
    Elliott Carter: Let’s Be Gay (1937) za ženski zbor in dva klavirja

    Več …

     

    5. koncert Festivala Slowind
    18. november 2011, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2011

    Predkoncertni pogovor ob 19.00, Gost: John Link
    dirigent Robert Aitken
    Ursula Oppens klavir
    Coline-Marie Orliac harfa
    Barbara Jernejčič Fürst mezzosopran
    Spored:
    “TEMPO E TEMPI”
    Elliott Carter (r. 1908): Esprit Rude/Esprit Doux II (1994) za flavto, klarinet in marimbo
    Elliott Carter: Trilogy (1992) za oboo in harfo
    Elliott Carter: Quintet (1991) za klavir in pihala
    Elliott Carter: Tempo e Tempi (1998/99) za sopran, oboo (angleški rog), klarinet (basovski klarinet), violino in violončelo
    Elliott Carter: Retracing (2002) za fagot solo; Retracing II (2009) za rog solo, Retracing III (2009) za trobento solo
    Elliott Carter: Mosaic (2004) za harfo, flavto (altovsko flavto, piccolo), oboo (angleški rog), klarinet (basovski klarinet), violino, violo, violončelo in kontrabas

    Več …

  • 12. FESTIVAL SLOWIND 2010
    plakat2010-68x98

    7.–12. oktober 2010

    Član projekta Laboratoire Instrumental Européen
    in GLASBENA DELAVNICA

    Sodelujoči ansambli:
    SLOWIND
    Altera Veritas (Riga)
    Ensemble Aleph (Pariz)

    7. oktober 2010, ob 20.00Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2010
    Predkoncertni pogovor ob 19.15 (Dvorana Slavka Osterca) s člani ansamblov Altera Veritas in Aleph
    dirigent Simon Krečič
    Spored:
    Alexandra Filonenko (Ukrajina/Nemčija): Tiščoče pomanjkanje ustvarjalnega prostora … (2009) za klarinet, akordeon, violino, violončelo, trobento in tolkala
    Diana Molvik (Latvija): Rokopis (2006) za flavto, akordeon in dvoje kokel
    Dominique Clement (Francija): Pihalni kvintet (1999)
    Malin Bang (Švedska): Obrazi in lunini drobci (2009) za glas, klarinet, violino, violončelo, trobento in klavir
    Santa Bušs (Latvija): Intim (2008) za pihalni kvintet
    Imants Mežaraups (Latvija): BitterSuite (2010) za flavto, akordeon, dvoje kokel in pihalni kvintet (Naročilo ansambla Altera Veritas za 12. Festival Slowind 2010 in LIEU)

    preberi več

    8. oktober 2010, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2010
    Predkoncertni pogovor ob 19.15 (Dvorana Slavka Osterca) s skladateljico Bojano Šaljić Podešva
    Spored:
    Pablo Galaz Salamanca (Čile): Hrup spomina (2009) za basovski klarinet, violino, violončelo, trobento, klavir in tolkala
    Andris Dzenītis (Latvija): Rastlina smrti. Rastlina življenja (2000) za flavto in dvoje kokel
    Bojana Šaljić Podešva (Slovenija): Prepih (2010) za ozvočeni pihalni kvintet in zvočni zapis (Svetovna praizvedba, naročilo ansambla Slowind za 12. Festival Slowind 2010 in LIEU)
    Bernard Cavanna (Francija): Fauve (1994) za violino solo
    Aurel Stroë (Romunija/Francija): Quintandre (Hommage à Varèse) (1982) za pihalni kvintet
    Nikolay Khrust (Rusija): Prometej. Drseči čas (2009) za glas, klarinet, violino, violončelo, didgeridoo, klavir in tolkala

    preberi več

    9. oktober 2010, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2010
    Predkoncertni pogovor ob 19.15 (Dvorana Slavka Osterca), gost bo skladatelj Niels Rosing-Schow
    Spored:
    Analia Beatriz Llugdar (Argentina/ZDA): Kré pouc te za glas, klarinet, violino, violončelo, trobento, klavir in tolkala
    Ēriks Ešenvalds (Latvija): Cryptic (2002) za flavto, akordeon in dvoje kokel
    Nicolas Tzortzis (Grčija/Francija): Dovzeten (2009) za klarinet, violino, violončelo, klavir in tolkala
    Marco Stroppa (Italija/Francija): Ossia. Sedem kitic za literarnega trota (2005) za violino, violončelo in klavir
    Niels Rosing-Schow (Danska): Zlitina III (2010) za violino, violončelo, akordeon in dvoje kokel (Svetovna praizvedba, naročilo ansambla Aleph za 12. Festival Slowind 2010 in LIEU)

    preberi več

    10. oktober 2010, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2010
    LIEU – generalno zasedanje

    11. oktober 2010, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2010
    Predkoncertni pogovor ob 19.15 (Dvorana Slavka Osterca) s skladateljem Nevillom Hallom
    Spored:
    Neville Hall (Nova Zelandija/Slovenija):
    – eye-glitter out of black air 1 (2010) za pihalni kvintet (Svetovna praizvedba, naročilo ansambla Slowind za 12. Festival Slowind 2010 in LIEU)
    – and, out of nothing, a breathing, hot breath on my ankles (2000) za flavto solo
    – beasts like shadows in glass (2003) za rog solo
    – now ivory silence (2007) za klarinet solo (Svetovna praizvedba)
    – a furred tail upon nothingness (2008) za oboo solo (Svetovna praizvedba)
    – lifeless air become sinewed (2009) za fagot solo (Svetovna praizvedba)
    – eye-glitter out of black air 2 (2010) za pihalni kvintet (Svetovna praizvedba, naročilo ansambla Slowind za 12. Festival Slowind 2010 in LIEU)

    preberi več

    12. oktober 2010, od 11.00 do 18.00

    Mednarodna glasbena delavnica – SKLADATELJSKE PRAKSE – Festival Slowind 2010
    Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta, Aškerčeva 2, Ljubljana, Modra soba (5. nadstropje)
    Diskusija (v angleščini) s skladatelji, gosti 12. Festivala Slowind 2010 za glasbenike, skladatelje, muzikologe, študente glasbe in muzikologije ter ljubitelje glasbe
    Predavatelji:
    Gérard Buquet
    Neville Hall
    Nieles Rosing-Schow
    Jean-Charles François
    Dominique Clément

    12. oktober 2010, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2010
    Predkoncertni pogovor ob 19.15 (Dvorana Slavka Osterca), gostje bodo skladatelji Gérard Buquet, Jean-Charles François in Alfred Huber
    Andrea Rucli klavir
    Oskar Laznik saksofon
    dirigent Simon Krečič
    Spored:
    Vittorio Montalti (Italija): Akt, ki se spušča po stopnicah (2008) za klarinet, violino, violončelo, klavir, tolkala
    Mari Kamimoto (Japonska): Vonj noči (2009) za glas, klarinet, basovski klarinet, violino, violončelo, akordeon in tolkala
    Gundega Šmite (Latvija): “Gledam … Sanjam …” (2003) za flavto, akordeon in dvoje kokel
    Gérard Buquet (Francija): Nakovalo moči (2010) (Svetovna praizvedba, naročilo ansambla Aleph za 12. Festival Slowind 2010 in LIEU)
    Jean-Charles François (Francija): Slam de la Mund-aliénation (2002) za glas in tolkala
    Alfred Huber (Nemčija): Sekstet (2010) za klavir in pihalni kvintet (Svetovna praizvedba)
    Nina Šenk (Slovenija): …glitzert, flimmert, vergeht… (2010) za sopran in veliki ansambel (Svetovna praizvedba, naročilo ansambla Slowind za 12. Festival Slowind 2010 in LIEU)

    preberi več

  • 11. FESTIVAL SLOWIND 2009
    Festival2009-2_1
    VARÈSE – PREJ IN POTEM
    10.–14. oktober 2019

    Sodelujoči ansambli:
    SLOWIND
    KAIROS Quartet
    SToP – Slovenski tolkalni projekt
    TASF  Trobilni ansambel Slovenske filharmonije

     

    10. oktober 2009, od 10.30 do 18.00

    Ljubljana, Filozofska fakulteta, Aškerčeva 2, Ljubljana, Modra soba (5. nadstropje)

    MEDNARODNA GLASBENA DELAVNICA za glasbenike, skladatelje, muzikologe, študente glasbe in muzikologije in poznavalce (v angleščini)
    predavatelj Prof. Chou Wen-chung, skladatelj, profesor emeritus na Columbia University v New Yorku, Varesov zadnji asistent in urednik
    Spored:
    Edgard Varèse: Insights on the man and his music
    Diskusija o skladbi Déserts, njegovem vélikem delu, v katerem Varèse izreče svojo vizijo o prohodnosti glasbe

     

    10. oktober 2009, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2009

    Predkoncertni pogovor ob 19.15 z gostom skladateljem Mihaelom Pašem
    Pihalni kvintet Slowind
    KAIROS Quartet
    SToP – Slovenski tolkalni projekt
    TASF – Trobilni ansambel Slovenske filharmonije
    dirigent Robert Aitken
    Spored:
    André Jolivet: Cérémonial – Hommage a Varese za 6 tolkalcev
    Mihael Paš: Novo delo za pihalni kvintet, klavir, sekiro in elektroniko
    Chou Wen-chung: Echoes from the Gorge za 4 tolkalce
    Chou Wen-chung: Uvod z diapozitivi v skladbo Déserts
    Edgard Varèse: Déserts za dve flavti, klarinet, bas klarinet, dva rogova, tri trobente, tri pozavne, dve tubi, pet tolkalcev in klavir

     

    11 oktober 2009, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2009

    Predkoncertni pogovor ob 19:00 z gostjo skladateljico Petro Strahovnik
    Pihalni kvintet Slowind
    KAIROS Quartet
    SToP – Slovenski tolkalni projekt
    TASF – Trobilni ansambel Slovenske filharmonije
    dirigent Robert Aitken
    Barbara Jernejčič Fürst mezzosopran
    Spored:
    Edgard Varèse: Offrandes za sopran, dve flavti, oboo, klarinet, fagot, rog, trobento, pozavno, osem tolkalcev, harfo, dve violini, violo, violončelo in kontrabas
    Albert Roussel: Deux Poemes de Ronsard, op. 26 za sopran in flavto
    Chou Wen-chung: Twilight Colors za flavto/altovsko flavto, oboo/angleški rog, klarinet/basovski klarinet, violino, violo in violončelo
    Albert Roussel: Divertissement, op. 6 za flavto, oboo, klarinet, rog, fagot in klavir
    Carlos Salzedo: Koncert za harfo in sedem pihalnih instrumentov
    Petra Strahovnik: Indigo za pihalni kvintet, dva tolkalca in zvočni posnetek
    Claude Debussy (prir. Benno Sachs): Preludij k Favnovemu popoldnevu za dve violini, violo, violončelo, kontrabas, flavto, oboo, klarinet, antiq cymb, klavir in harmonij

     

    12. oktober 2009 ob 21.00

    Ljubljana, Kinodvor

    Pihalni kvintet Slowind
    KAIROS Quartet
    SToP – Slovenski tolkalni projekt
    TASF – Trobilni ansambel Slovenske filharmonije
    dirigent Robert Aitken
    Spored:
    Edgard Varèse: Octandre za flavto/piccolo, oboo, klarinet, fagot, rog, trobento, pozavno in kontrabas
    Edgard Varèse: Density 21.5 za flavto solo, Bis verzija 1936
    Pogovor z Chou Wen-chungom (Ču Ven-čungom)
    The One All Alone – film Franka Schefferja (2008)

     

    13. oktober 2009, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2009

    Predkoncertni pogovor ob 19:00 z gostom skladateljem Vasjem Progarjem
    Pihalni kvintet Slowind
    KAIROS Quartet
    SToP – Slovenski tolkalni projekt
    TASF – Trobilni ansambel Slovenske filharmonije
    dirigent Robert Aitken
    Spored:
    Edgard Varèse: Hyperprism za flavto/piccolo, klarinet, fagot, tri rogove, dve trobenti, dve pozavni in devet tolkalistov
    Ferruccio Busoni (prir. Erwin Stein): Berceuse, élegiaque. Človekova uspavanka ob krsti njegove matere, op. 42 za flavto, klarinet, harmonij, klavir, dve violini, violo in violončelo
    Carl Ruggles: Angels za štiri trobente in tri pozavne
    Vasja Progar: Novo delo za pihalni kvintet
    Edgard Varèse: Intégrales za dva piccola, oboo, dva klarineta, rog, dve trobenti, tri pozavne in štiri tolkalce
    Edgard Varèse: Ionisation za trinajst tolkalcev

     

    14. oktober 2009, ob 20.00

    Ljubljana, Slovenska filharmonija, dvorana Marjana Kozine – Festival Slowind 2009

    Predkoncertni pogovor ob 19:00 z gostom skladateljem Vasjem Progarjem
    KAIROS Quartet
    Spored:
    Claude Debussy: Godalni kvartet
    Julio Estrada: Canto mnémico Fugue en 4 dimensions
    Iannis Xenakis: st/4 – 1,080262
    Giorgio Netti: )place(

  • 10. FESTIVAL SLOWIND 2008

     festival2008-knjizica

    S skladatelji in interpreti novega časa

    Pihalni kvintet Slowind
    Matthias Würsch tolkala, steklena harmonika
    Simone Heilgendorg viola
    Claudius von Wrochem violončelo

     

    8. oktober 2008

    Ljubljana, Slovenska filharmonija (Dvorana Marjana Kozine) – Festival Slowind 2008
    Pihalni kvintet Slowind
    Matthias Würsch tolkala, steklena harmonika
    Simone Heilgendorg viola
    Claudius von Wrochem violončelo
    Spored:
    “ZDRAVLJICA”
    N. Firšt: Ogledalo sanj za pihalni kvintet (Svetovna praizvedba, naročilo ansambla Slowind za Festival Slowind 2008)
    Luciano Berio: Sequenza IXa za klarinet
    Vinko Globokar: Toucher za recitirajočega tolkalca
    Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio in Rondo v c-molu, K 617 za stekleno harmoniko, flavto, oboo, violo in violončelo
    Georges Aperghis: Le corps à corps za tolkalca
    Darius Milhaud: La Cheminée du Roi René, op. 205 (Kamin kralja Renéja) – Suita za pihalni kvintet


    21. oktober 2008

    Ljubljana, Slovenska filharmonija (Dvorana Marjana Kozine) – Festival Slowind 2008
    Pihalni kvintet Slowind z gosti
    dirigent Matej Šarc
    Spored:
    “UN POCO, POI MENO E MENO MAESTOSO”
    F. Mendelssohn-Bartholdy: Nocturno v C-duru op. 24 (Doberanska glasba za kopanje) za flavto, oboi, klarineta, fagota, rogova, trobento in kontraforte
    Luciano Berio: Sequenza VIIa za oboo
    Mátyás Seiber: Permutazioni a cinque za pihalni kvintet
    Hans Krása: Komorna glasba za čembalo in sedem inštrumentov – Arr. Joža Karas za čembalo, štiri klarinete (s saksofonom), trobento, violončelo in kontrabas
    Mauricio Kagel: Tribun. Deset koračnic zato, da ne bi zmagali za mali vojaški orkester


    10. november 2008

    Ljubljana, Slovenska filharmonija (Dvorana Marjana Kozine) – Festival Slowind 2008
    Pihalni kvintet Slowind z gosti
    Spored:
    “NARAVA, VEROVANJE, RITUS. NOVI SVET.”
    Olivier Messiaen: Črni kos (Le merle noir) za flavto in klavir
    Luciano Berio: Sequenza XII za fagot
    Paul Hindemith: Septet za flavto, oboo, klarinet, basovski klarinet, fagot, rog in trobento
    Ruth Crawford Seeger: Suita za pihalni kvintet
    Elliott Carter: Kanon za tri – In Memoriam Igor Stravinski za trobento, klarinet in oboo
    Igor Fjodorovič Stravinski: Oktet za flavto, klarinet, fagota, trobenti in pozavni


    24. november 2008

    Ljubljana, Slovenska filharmonija (Dvorana Marjana Kozine) – Festival Slowind 2008
    Pihalni kvintet Slowind z gosti
    Spored:
    “VRTILJAK ČUTEČIH KIPOV”
    Wolfgang Amadeus Mozart: Serenada v Es-duru K 375 za oboi, klarineta, rogova in fagota
    Nana Forte: »o smrti sonet« iz cikla Vrtiljak čutečih kipov za pihalni kvintet in tolkala (Svetovna praizvedba, naročilo ansambla Slowind za Festival Slowind 2008)
    Luciano Berio: Sequenza I za flavto
    Ludvig van Beethoven: Oktet v Es-duru, op. 103 za oboi, klarineta, rogova in fagota


    15. december 2008

    Ljubljana, Slovenska filharmonija (Dvorana Marjana Kozine) – Festival Slowind 2008
    Pihalni kvintet Slowind z gosti
    Barbara Jernejčič govoreči glas
    Spored:
    “(NE)SPEVNO”
    Arnold Schönberg: Trikrat sedem pesmi iz cikla ‘Pierrot lunaire’ Alberta Giraud-ja, op. 21 za govoreči glas, klavir, flavto (tudi piccolo), klarinet (tudi basovski klarinet), violino (tudi violo) in violončelo
    Antonín Dvořák: Serenada v d-molu, op. 44 za oboi, klarineta, tri rogove, fagota, violončelo in kontrabas

  • 9. FESTIVAL SLOWIND 2007

    festival2007-knjizica

    S komponisti in interpreti novega časa
    Umetniški vodja: Vinko Globokar

    8. oktober 2007

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 2007
    Ensemble Aleph
    Spored:
    Vinko Globokar: Métamorphoses parallèles za violo, klavir in živo elektroniko
    Arnold Schönberg: Trio za violino, violo in violočelo
    Jean-Pierre Drouet: Heureux za glas, klarinet, harmoniko in tolkala
    Giacinto Scelsi: Canti del capricorno za glas
    Camille Roy: Parmi l’arbre za violino in violončelo
    Bruno Giner: Charlie – komorna opera za ženski glas, klarinet, klavir, tolkala, violino in violončelo na besedilo Matin brun Franka Pavlova (krstna izvedba, naročilo za Festival Slowind 2007)


    10. oktober 2007

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije  Festival Slowind 2007
    Divertimento Ensemble
    dirigent Sandro Gorli
    Spored:
    Franco Donatoni: Arpège za flavto, klarinet, klavir, vibrafon, violino in violončelo
    Sandro Gorli: La stanza segreta za flavto, klarinet, klavir, violino, violo in violončelo
    Vinko Globokar: Substitution anonyme za flavto, klarinet, klavir, violino, violo in violončelo (krstna izvedba, naročilo za Festival Slowind 2007)
    Gérard Grisey: Vortex temporum za flavto, klarinet, klavir, violino, violo in violončelo


    12. oktober 2007

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije  Festival Slowind 2007
    Divertimento Ensemble
    Ensemble Aleph
    Pihalni kvintet Slowind
    dirigent Sandro Gorli
    Spored:
    Nina Šenk: Kontrasti za pihalni kvintet (krstna izvedba, naročilo za Festival Slowind 2007)
    Dominique Clement: Chaud-Froid za klarinet
    Vinko Globokar: Pendulum za violončelo
    Samir Odeh-Tamini: Ahinnu II za flavto (tudi piccolo flavto), oboo, klarinet (tudi bas klarinet), tolkala, violino, violo in violončelo
    Alessandro Solbiati: Vivente za flavto (tudi flavto v G in basovsko flavto), oboo (tudi angleški rog), klarinet (tudi Es klarinet in basovski klarinet), trobento, pozavno, klavir, tolkala, violino, violo in violončelo (krstna izvedba, naročilo za Festival Slowind 2007)


    13. oktober 2007

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije  Festival Slowind 2007
    Divertimento Ensemble
    Ensemble Aleph
    Pihalni kvintet Slowind
    dirigent Vinko Globokar
    Spored:
    Vinko Globokar: Terres Brullées ensuite … za klavir, saksofon(e), tolkala in trak
    Matej Bonin: Daleč od blizu za pihalni kvintet (krstna izvedba, naročilo za Festival Slowind 2007)
    Helmut Oehring: Gestauchte Winkel za oboo, bas klarinet, rog, fagot in pozavno
    Larisa Vrhunc: Na robu tišine za komorni orkester (krstna izvedba, naročilo za Festival Slowind 2007)
    Vinko Globokar: Blinde Zeit za flavto, trobento piccolo, violino, violo, violončelo, klavir in tolkala


    16. oktober 2007

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije  Festival Slowind 2007
    Maria Grazia Bellocchio klavir
    Spored:
    Pascal Dusapin: Tre studi per pianoforte
    Matthias Pintscher: On a clear day
    Sandro Gorli: Gaia
    Franco Donatoni: Françoise Variationen

  • 8. FESTIVAL SLOWIND 2006

    festival2006-plakat

    HEINZ HOLLINGER

     


    10. oktober 2006

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 2006
    Pihalni kvintet Slowind
    dirigent Heinz Holliger
    Muriel Cantoreggi violina
    Alexander Lonquich klavir
    Spored:
    Robert Schumann: Tri romance, op. 94 za oboo in klavir
    Robert Schumann: Sonate št. 2 v d-molu, op. 121 za violino in klavir
    Robert Schumann: Klavirski kvintet v Es-duru, op. 44 (prir. Christian Hommel) za klavir in godala
    Heinz Holliger: Partita za klavir
    Heinz Holliger: Trema za violino solo
    Heinz Holliger: Kvintet za klavir in pihala


    14. oktober 2006

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 2006
    Komorni orkester Slowind
    dirigent Heinz Holliger
    Sylvia Nopper sopran
    Christiane Iven mezzosopran
    Hans-Jürg Rickenbacher tenor
    David Wilson-Johnson bas-bariton
    Spored:
    Franz Joseph Haydn: Neobljuden otok (koncertna verzija opere v dveh dejanjih)


    18. oktober 2006

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 2006
    Ansambel Slowind
    dirigent Heinz Holliger
    Muriel Cantoreggi violina
    Alexander Lonquich klavir
    Spored:
    Wolfgang Amadeus Mozart: Serenada v c-molu, KV 388 »Nočna glasba«
    Alban Berg: Komorni koncert za klavir, violino in 13 pihalcev

  • 7. FESTIVAL SLOWIND 2005

    festival2005-knjizica

    S Skladatelji in interpreti novega časa

    Pompe, Vulc, Lemaître, Hall, Mack


    10. oktober 2005

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 2005
    Accroche Note (Francija)
    Spored:
    Pascal Dusapin: Anacoluthe za ženski glas, klarinet in kontrabas
    Giacinto Scelsi: Okagagon za harfo, kontrabas in tolkala
    Michael Jarrell: Eco III za sopran in harfo
    Georges Aperghis: Monomanies za sopran
    Dominique Lemaître: Ptah za bas klarinet
    Marc Monnet: Trois chansons imprévues za sopran, klarinet in kontrabas

    11. oktober 2005

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 2005
    Slowind & Accroche Note
    Spored:
    Tadeja Vulc: Doživetja za pihalni kvintet in harfo (svetovna premiera, naročilo Festivala Slowind 2005)
    Pascal Dusapin: So Full of Shapes is Fancy za sopran in bas klarinet
    Giacinto Scelsi: Ko-Lho za flavto in klarinet
    Salvatore Sciarrino: Fauno che fischia a un merlo za flavto in harfo
    Giacinto Scelsi: Ixor za oboo
    Salvatore Sciarrino: Muro d’orizzonte za alto flavto, angleški horn in bas klarinet
    Urška Pompe: Almost a loneliness za pihalni kvintet in sopran (svetovna premiera, naročilo Festivala Slowind 2005)

    12. oktober 2005

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 2005
    Ensemble SurPlus (Freiburg im Breisgau, Nemčija)
    dirigent James Avery
    Spored:
    Michael Quell: Ekstare za flavto, oboo, violino, violo in violončelo
    Chaya Czernowin: INA za bas flavto in šest posnetih bas in piccolo flavt
    Gerald Eckert: Gefaltetes Moment za flavto, klarinet, tolkala, violino in violončelo
    Giacinto Scelsi: Trio za violino, violo in violončelo
    Salvatore Sciarrino: D’un faune za alt flavto in klavir
    Stefan Wolpe: Piece za oboo, violončelo, tolkala in klavir

    13. oktober 2005

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 2005
    Slowind & SurPlus
    dirigent Jürg Wyttenbach
    James Avery dirigent, klavir
    Spored:
    Bor Turel: Play – Igra v petih stavkih za pihalni kvintet in elektroakustični posnetek (slovenska praizvedba)
    Salvatore Sciarrino: Centauro marino za klarinet, violino, violo, violončelo in klavir
    Giacinto Scelsi: Hyxos za alt flavto, dva gonga in kravji zvonec
    Gérard Grisey: Talea za flavto, klarinet, klavir, violino in violončelo
    Michael Norris: Momenta za flavto, oboo, fagot, klavir, violo, violončelo in kontrabas
    Jürg Wyttenbach: Serenade vor Luftschlössern za pihalni kvintet

    14. oktober 2005

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 2005
    Slowind & Accroche Note & SurPlus
    dirigent James Avery
    dirigent Jürg Wyttenbach
    Spored:
    Dieter Mack: Kammermusik IV za sopran in komorni ansambel (svetovna premiera, naročilo ansambla SurPlus v okviru Festivala Slowind 2005)
    Salvatore Sciarrino: Prepoznati Narcisa pri izviru za dve flavti, dva klarineta in klavir
    Neville Hall: With a sky wet as ocean, flowing with liquid slate za komorni ansambel (svetovna premiera, naročilo ansambla Slowind v okviru Festivala Slowind 2005)
    Pascal Dusapin: Comoedia za sopran in šest instrumentov (piccolo, angleški horn, bas klarinet, rog, violino in violo)
    Giacinto Scelsi: Pranam II za dve flavti, bas klarinet, rog, orgle, violino, violo, violončelo in kontrabas
    Dominique Lemaître: Krila avgurja za sopran in trinajst instrumentov (svetovna premiera, naročilo ansambla Accroche Note v okviru Festivala Slowind 2005)

  • 6. FESTIVAL SLOWIND 2004
    festival2004-letak

    Slowind, Martin Smolka, Igor Majcen, Volker Staub, Uroš Rojko

     

    6. oktober 2004

    Ljubljana, RTV Slovenija, Studio 14 – Festival Slowind 2004
    Komorni orkester Slowind
    dirigent Steven Loy
    Spored:
    Martin Smolka: Quod licet bovi za flavto, oboo, klarinet, rog, fagot, tenor saksofon, tolkala in godala
    Tomasz Sikorski: Zerstreutes Hinausschauen (prir. M. Smolka) za pihalni kvintet
    Martin Smolka: Pesem pesmica za piccolo, flavto, oboo, klarinet, trobento, sopran, violino, violo, violončelo in kontrabas
    Pawel Szymański: Quasi una Sinfonietta za flavto, oboo, klarinet, fagot, rog, trobento, pozavno, tolkala, klavir, dve violini, violo, violončelo in kontrabas
    Steve Reich: Osem linij za dve flavti (piccolo), dva klarineta (basovski klarinet), dva klavirja, štiri violine, dve violi in in dva violončela

    19. oktober 2004

    Ljubljana, RTV Slovenija, Studio 14 – Festival Slowind 2004
    Pihalni kvintet Slowind
    Duo Contour
    Melina Todorovska angleški rog
    Igor Mitrović violončelo
    Spored:
    Younghi Pagh-Paan: Ta-Ryong IV (Obrnjena stran postmoderne) za tolkala
    Cornelius Schwehr: Pastorale za flavto, oboo, klarinet, trobento, rog in fagot
    Igor Majcen: In Nomine II za pihalni kvintet (krstna izvedba)
    Igor Majcen: Battaglia za trobento in tolkala
    Wolfgang Rihm: Deploration za flavto, violončelo in tolkala
    Brian Ferneyhough: Prometheus za flavto, oboo, angleški horn, klarinet, horn in fagot

    10. november 2004

    Ljubljana, RTV Slovenija, Studio 14 – Festival Slowind 2004
    Pihalni kvintet Slowind
    Darko Gorenc tolkala
    Melina Todorovska angleški rog
    Dušan Sodja bas klarinet
    Spored:
    Ivo Nilsson: Apnea za pihalni kvintet (krstna izvedba)
    Volker Staub: Št. 19, VII. del za dve drevesni debli
    Morton Feldman: Instrumenti 3 za flavto, oboo in tolkala
    Johannes Fritsch: Ezs am Tiez za flavto, oboo, angleški rog, klarinet, bas klarinet in fagot (krstna izvedba)
    Volker Staub: Perzeidi za flavto, oboo, klarinet, rog in fagot (krstna izvedba)

    30. november 2004

    Ljubljana, RTV Slovenija, Studio 14 – Festival Slowind 2004
    Pihalni kvintet Slowind z gosti
    dirigent Uroš Rojko
    Duo ‘Points of Contact’
    Klara Tomljanović kitara
    Spored:
    UROŠ ROJKO
    Ottoki – ciklus za pihalni kvintet
    Chiton za kitaro
    Septetto fluido za flavto, oboo, klarinet, horn, fagot, kontrabas in klavir
    Calm down za blokflavte in tolkala
    Ironica za flavto, kontrabas in klavir
    Dice-Song za blokflavte, flavto, oboo, klarinet, rog, fagot, kontrabas, kitaro, klavir in tolkala (krstna izvedba)

  • 5. FESTIVAL SLOWIND 2003
    festival2003-plakat

    Heinz Holliger, James Freemann, Arvid Engegård, Robert Aitken

     

    14. oktober 2003

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 2003
    Komorni orkester Slowind
    dirigent Heinz Holliger
    Christiane Iven mezzosopran
    Steven Davislim tenor
    Spored:
    Arnold Schönberg: Komorna simfonija št. 1, op. 9
    Gustav Mahler: Pesem o zemlji (prir. Schönberg-Riehn)

    29. oktober 2003

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 2003
    Komorni orkester Slowind
    dirigent James Freemann
    Spored:
    Gerald Levinson: Time of the Bell za klavir in komorni ansambel
    Joseph Schwanter: Oddaljene rune in zaklinjanja za klavir in komorni ansambel
    Lucas Foss: The Cave of the Winds za pihalni kvintet
    Timothy Greatbatch: A Clockword Legend za kontrabas in komorni ansambel

    19. november 2003

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 2003
    Komorni orkester Slowind
    Arvid Engegård dirigent, violina
    Spored:
    Franz Schubert: Oktet v F-duru, op. 166 (D 803*)
    Wolfgang Amadeus Mozart: Serenada v D-duru, KV 320, »Poštni rog«

    10. december 2003

    Ljubljana, Velika dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 2003
    Komorni orkester Slowind
    Robert Aitken dirigent, flavta
    Spored:
    Iannis Xenakis: Phlegra
    Gilles Tremblay: »… šumenje vetrov, prinašalcev ljubezni …«
    Robert Aitken: Folia
    Johannes Brahms: Serenada v D-duru, op. 11

  • 4. FESTIVAL SLOWIND 2002

     festival2002-plakat

    S skladatelji novega časa

    Jürg Wyttenbach, Lojze Lebič, Vinko Globokar, Božidar Kos


    2. oktober 2002

    Ljubljana, RTV Slovenija, Studio 14 – Festival Slowind 2002
    Pihalni kvintet Slowind z gosti
    Spored:
    Manuel de Falla: Koncert za čembalo, flavto, oboo, klarinet in violončelo
    Jürg Wyttenbach: Flute-Alors! ali Suites des »Grimaces de Pallas Athenae«
    Luciano Berio: Opus No. Zoo, otroška igra za pihalni kvintet
    Jürg Wyttenbach: Laut Käfig – ciklus 17-ih pesmi Haiku poezije pesnika Issa in drugih japonskih pesnikov za sopran in harfo
    Sandor Veress: Sonatina za oboo, klarinet in fagot
    Modest Mussorgski / prir. Jürg Wyttenbach: Otroška izba – ciklus pesmi

    23. oktober 2002

    Ljubljana, RTV Slovenija, Studio 14 – Festival Slowind 2002
    Pihalni kvintet Slowind
    Spored:
    Zbigniew Rudzinski: Studium on C za poljubni sestav
    Srečko Koporc: Epizode za flavto, klarinet in fagot
    Milko Kelemen: Rontondo za oboo, klarinet in fagot
    Lojze Lebič: Dogodki II za pihalni kvintet (krstna izvedba)
    György Kurtag: Kvintet, op. 2
    Carl Nielsen: Kvintet, op. 43

    13. november 2002

    Ljubljana, RTV Slovenija, Studio 14 – Festival Slowind 2002
    Pihalni kvintet Slowind
    Vinko Globokar pozavna
    Melina Todorovska angleški rog
    Spored:
    Vinko Globokar: Oblak semen za mobilnega pozavnista
    Karlheinz Stockhausen: Adieu za pihalni kvintet
    Vinko Globokar: Dos à Dos verzija za rog in pozavno
    Vinko Globokar: Avguštin, dober je vin za pihalni kvintet (svetovna premiera)
    Karlheinz Stockhausen: Spiral za sprejemnik kratkih valov in pozavno
    Karlheinz Stockhausen: Zeitmasze za flavto, oboo, angleški rog, klarinet in fagot

    27. november 2002

    Ljubljana, RTV Slovenija, Studio 14 – Festival Slowind 2002
    Pihalni kvintet Slowind z gosti
    Spored:
    Edgard Varese: Octandre za flavto, oboo, klarinet, fagot, rog, trobento, pozavno in kontrabas
    Božidar Kos: Mala fantazija za flavto/piccolo, oboo/angleški rog, dva klarineta (2. basovski klarinet), rog, trobento, pozavno, dvoje tolkal, harfo in klavir
    Božidar Kos: Trije stavki za flavto, pozavno, tolkala in klavir
    Toru Takemitsu: Urok dežja za flavto, klarinet, harfo, klavir in vibrafon
    Elliott Carter: Osem etud in fantazija za flavto, oboo, klarinet in fagot

  • 3. FESTIVAL SLOWIND 2001
     2001

    V STUDIU 14


    9. oktober 2001

    Ljubljana, RTV Slovenija, Studio 14 – Festival Slowind 2001
    Pihalni kvintet Slowind
    James Avery klavir
    Spored:
    Darius Milhaud: Sonata, op. 47
    Mario Dawidowsky: Sinhronizmi št. 6
    Bruno Maderna: Medene sanje
    Elliott Carter: Pihalni kvintet
    Heinz Holliger: Kvintet za klavir in štiri pihalce

    23. oktober 2001

    Ljubljana, RTV Slovenija, Studio 14 – Festival Slowind 2001
    Pihalni kvintet Slowind
    Andrea mareciol čembalo
    Spored:
    Johann Sebastian Bach: Francoska suita št. 5 v G-duru, BWV 816
    Johann Sebastian Bach: Trio v d-molu, BWV 1036
    Domenico Scarlatti: Sonata in C-duru, L. 255
    Domenico Scarlatti: Sonata in G-duru, L. 286
    Domenico Scarlatti: Sonata, L. 255 (prir. Dinu Lipatti) za pihalni kvintet
    Domenico Scarlatti: Sonata, L. 286 (prir. Dinu Lipatti) za pihalni kvintet
    György Ligeti: Passacaglia Ungherese
    György Ligeti: Šest bagatel za pihalni kvintet

    21. november 2001

    Ljubljana, RTV Slovenija, Studio 14 – Festival Slowind 2001
    Pihalni kvintet Slowind
    Mojca Zlobko-Vajgl harfa
    Spored:
    Carlos Salzedo: Variacije na temo v starem slogu, op. 30
    Ivo Petrić: Komorna sonata št. 1 – … meditacije in nokturni …
    Sofia Gubaidulina: Vrt veselja in žalosti
    Claude Debussy: Sonata za flavto, violo in harfo
    Joseph Weigl: Concertino

    12. december 2001

    Ljubljana, RTV Slovenija, Studio 14 – Festival Slowind 2001
    Pihalni kvintet Slowind
    dirigent Bernhard Wulff
    Spored:
    Nicolaus A. Huber: Clash – Music
    Bernhard Wulff: Odpev poljskega škrjanca
    André Jolivet: Koncertna suita
    Steve Reich: Glasba za lesene palčke
    Olivier Messiaen: Eksotični ptiči

  • 2. FESTIVAL SLOWIND 2000
     2000

    SLOWIND V MODERNI GALERIJI


    4. oktober 2000

    Ljubljana, Moderna galerija – Festival Slowind 2000
    Pihalni kvintet Slowind
    Arvid Engegård violina
    Spored:
    Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento v D-duru, KV 251, “Nannerl -Septet”
    Wolfgang Amadeus Mozart: Kvartet v C-duru, KV 285b (Anh. 171)
    Ludwig van Beethoven: Septet v Es-duru, op. 20

    24. oktober 2000

    Ljubljana, Moderna galerija – Festival Slowind 2000
    Pihalni kvintet Slowind
    Spored:
    NATEČAJ ZA NOVE SKLADBE
    Črt Sojar Voglar: Pihalni kvintet št. 1, op. 35 (prva izvedba)
    Brina Zupančič: Štiri slike vetra (prva izvedba)
    Danijel Tement: Abukalipto (prva izvedba)
    Mihael Paš: Iz(z)ven (prva izvedba)
    Vito Žuraj: In stilo orientale (prva izvedba)
    Tadeja Vulc: Seqvitil (prva izvedba)

    8. november 2000

    Ljubljana, Moderna galerija – Festival Slowind 2000
    Pihalni kvintet Slowind
    Spored:
    GIACINTO SCELSI:
    Štiri skladbe za rog
    Preghiera per un’ ombra za klarinet
    Rucke di Guck za piccolo flavto in oboo
    Piccola Suite za flavto in klarinet
    Maknongan za kontrafagot
    Hyxos za altovsko flavto, 2 gonga in kravji zvonec

    21. november 2000

    Ljubljana, Moderna galerija – Festival Slowind 2000
    Pihalni kvintet Slowind
    Spored:
    Gideon Klein: Divertimento za osem pihal
    Wolfgang Amadeus Mozart: Serenada v B-duru, KV 361 (370a), “Gran Partita”

  • 1. FESTIVAL SLOWIND 1999

    1999

     

    1999

     

    3. november 1999

    Ljubljana, Mala dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 1999
    Pihalni kvintet Slowind
    Spored:
    “STARO”
    Carl Heinrich Graun: Trio v D-duru za oboo d’ amore, horn in fagot
    Franz Danzi: Kvintet v F-duru, op. 68, št. 2
    Antonín Rejcha: Kvintet, op. 88, št. 2
    Paul Taffanel: Kvintet v g-molu

    9. november 1999

    Ljubljana, Mala dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 1999
    Pihalni kvintet Slowind
    Nicola Bulfone bas klarinet
    Spored:
    “MLADO”
    Paul Hindemith: Mala komorna glasba, op. 24, št. 2
    André Jolivet: Serenada
    Leoš Janaček: Mladí
    Heitor Villa-Lobos: Kvintet v obliki Chôro

    17. november 1999

    Ljubljana, Mala dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 1999
    Pihalni kvintet Slowind
    Spored:
    “NOVO”
    György Ligeti: Deset skladb za pihalni kvintet
    Diego Luzuriaga: Pihalni kvintet
    Larisa Vrhunc: Celo za pihalni kvintet
    Vinko Globokar: Discours VIII za pihalni kvintet

    1. december 1999

    Ljubljana, Mala dvorana Slovenske filharmonije – Festival Slowind 1999
    Pihalni kvintet Slowind
    Spored:
    “POSEBNO”
    Nicolaus A. Huber: First play Mozart
    Wolfgang Amadeus Mozart: Kvintet v Es-duru, KV 452
    Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata v B-duru za klavir in flavto, KV 378 (317d)
    Ludwig van Beethoven: Kvintet v Es-duru, op. 16